Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (911) Data wydania: 29.09.09

Powódź w Raciborzu

22 września nad ranem, pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymali informację o zbliżającej się do Raciborza fali powodziowej. W stan gotowości postawiono wszystkie służby ratownicze, zorganizowano również specjalny sztab, który miał koordynować akcję. Do Raciborza przyjechali również pracownicy Urzędu Wojewódzkiego.
Drugiego dnia było już wiadomo, że woda dotrze do miasta. Nad Raciborzem zaczął krążyć helikopter. Rozpoczęła się wielka ewakuacja ludności. Ratownicy niejeden raz musieli skakać do wody, by ratować tonących mieszkańców. Trzeciego dnia mobilizacji, gdy woda opadła, rozpoczęło się szacowanie szkód. Na szczęście, to wszystko to nie powtórka z 1997 roku, a scenariusz wielkich ćwiczeń przeciwpowodziowych Wodnik 2009, które odbyły się w zeszłym tygodniu na Płoni.
 
Podczas trzydniowych ćwiczeń, które trwały do 24 września doskonalone były zasady współdziałania służb kryzysowych jednostek samorządu terytorialnego ze służbami ratowniczymi oraz sprawdzana była organizacja łączności pomiędzy ćwiczącymi służbami.
 
W części praktycznej ćwiczeń, 23 września, realizowane były między innymi zadania związane z ewakuacją ludności z zalanych terenów przy użyciu helikoptera oraz łodzi ewakuacyjnych. Do udziału w tych ćwiczeniach zaproszeni zostali funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej PSP, ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR oraz WOPR oraz pracownicy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Funkcjonariusze ŚOSG  zajęli się również zabezpieczeniem miejsca ćwiczeń oraz zadbali o część logistyczną imprezy. Wymienione jednostki prowadziły w czasie powodzi działania ratownicze i ewakuację mieszkańców z zalanych dzielnic Raciborza.
 
– Jak ważne jest doskonalenie procedur ratowniczych, zasad współdziałania z lokalnymi służbami kryzysowymi oraz przygotowanie kompatybilnej łączności pokazały wydarzenia z lipca 1997 roku – przypomina Krzysztof Szydłowski, szef PCZK w Raciborzu. Od czasu wielkiej powodzi w 1997 r. nie organizowano ćwiczeń na tak wielką skalę. To pilotażowy projekt w skali całego województwa. – Biorąc pod uwagę realne zagrożenie powodziowe dla miasta i powiatu raciborskiego, nie można zaniechać przygotowań na wypadek podobnych zagrożeń. Udział służb ratowniczych w ćwiczeniach przyczyni się do dalszego doskonalenia procedur ratowniczych oraz podniesie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta i powiatu – dodaje.
 
(acz)