Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (884) Data wydania: 24.03.09

„Szkubać” każdy może

Wydawałoby się, że skubanie pierza to zapomniana tradycja. Tymczasem w Tworkowie nawet przedszkolaki radzą sobie z tym świetnie.

Swoich sił w tej dziedzinie można było spróbować 19 marca w Gminnym Zespole Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie. Na stołach pojawiły się stosy białego puchu i około 40 energicznych pań ostro zabrało się do pracy. W szkubaniu towarzyszył im Gerard Kretek, zastępca wójta, i Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT, który, dbając o to, żeby paniom nie dłużyła się praca, zaprosił dwóch muzykantów. – Jako GZOKSiT staramy się w naszej działalności kultywować tradycje, które powoli zanikają w naszym środowisku – mówi dyrektor. – Skubanie pierza przyjęło się u nas dwa lata temu i coraz więcej pań przychodzi na te spotkania. Jest to nie tylko kultywowanie tradycji, ale też okazja do spotkania się, wymiany poglądów i zrobienia czegoś dobrego – dodaje.

W szkubaniu wzięły udział członkinie kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Krzyżanowice, a także przedszkolaki i uczniowie z Tworkowa. – Bardzo dobrze układa nam się współpraca z KGW, panie są chętne do takich imprez. Staramy się też zapraszać dzieci i młodzież, żeby zobaczyły, jak to kiedyś wyglądało np. szkubanie pierza czy kiszenie kapusty – wyjaśnia Grzegorz Utracki. Jakby na potwierdzenie jego słów młodzi tworkowianie udowodnili, że szkubanie to dla nich żadna sztuka. Instrukcji cierpliwie udzielały im doświadczone „szkubaczki”.

– Fajnie się to robi, ciężkie to nie jest. Jakbyśmy tak miały tydzień to robić, to by się znudziło, ale dziś tu jest wesoło – mówi Anna Krziżok z Tworkowa. – Kiedyś miałam 5 swoich gęsi i w domu się szkubało, ale było przy tym dużo marasu – dodaje Ingrid Bulenda. – A na koniec to jeszcze zawsze fyjderbal był, przychodzili chłopcy, i jeść, i wypić się dostawało – dopowiada Jadwiga Zegar. Wśród „szkubaczek” był też jeden mężczyzna – Hubert Adamczyk z Chałupek. – To jest dla mnie wielka niespodzianka, że się tu znalazłem. Miałem być tylko kierowcą, ale żeby nie siedzieć bezczynnie, to się chwyciłem szkubania – opowiada pan Hubert. – Palce trochę bolą, ale jakoś mi to idzie, jeszcze w młodych latach się tego nauczyłem – dodaje.

(e.Ż)