Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51 (870) Data wydania: 16.12.08

Kiedy chodnik w Nędzy?

Czy ktoś o nas pamięta?

Jesteśmy bezradni, jeśli gazeta nam nie pomoże, zwrócimy się do telewizji – zapowiadają mieszkańcy ul. Jana Pawła II w Nędzy, którzy bezskutecznie dopominają się o chodnik dla pieszych

Ulica Jana Pawła II to droga wojewódzka. Ruch jest tutaj spory. Na dodatek jadąc do Nędzy od strony Kuźni Raciborskiej, kierowcy mają za sobą długi odcinek prostej drogi przez las, więc wjeżdżają na teren miejscowości z prędkością grubo przekraczającą ograniczenia. Zatrzymują się najczęściej dopiero przed przejazdem kolejowym.

Dantejskie sceny

Chodnik dla pieszych wzdłuż ul. Jana Pawła II kończy się na wysokości „gieesowskiego” sklepu spożywczego i wjazdu do szkółki kontenerowej. Na odcinku od tego miejsca aż do wyjazdu z Nędzy piesi muszą sobie radzić jak potrafią i nierzadko stają się uczestnikami dantejskich scen. – Niech pani zobaczy, ile tutaj przejeżdża aut. Tak jest cały dzień. Dwa lata temu przyjechał tu ktoś z Katowic i liczył samochody. W pół godziny naliczył 2,5 tys. – twierdzi Adelajda Porombka, mieszkanka Nędzy. Nie  rozumie, jak w tak ruchliwym miejscu może zabraknąć chodnika. – Chodzę tu z wnukami do szkoły. Trzymam dzieci, bo boję się o ich bezpieczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby same mogły tędy iść. Dzieci z Rogola boją się iść tutaj na przystanek. Przechodzą przez prywatne posesje – dodaje pani Adelajda. Potwierdzają to inne mieszkanki. – Jechałam do Kuźni na rowerze. Pół drogi musiałam iść piechotą, bo strach było wsiąść na rower. Tyle aut i z taką prędkością tu jechało – mówi Jadwiga Sowa. – Strach jeździć na rowerze. Aż wiatr człowiekiem szarpie, jak mijają te tiry – mówi inna kobieta.

Pismo bez odpowiedzi

Mieszkańcy Jana Pawła II w zeszłym roku złożyli do Urzędu Gminy pismo z podpisami w tej sprawie. Nie doczekali się odpowiedzi.
– Kto tylko staje do wyborów, obiecuje, że chodnik będzie. Już Chroboczek obiecywał chodnik aż do ostatniego domu w Nędzy. Chyba
z 10 lat już się o to staramy i nic – narzekają kobiety. – Radni o nas nie dbają. Podwyższają sobie tylko diety za nasze pieniądze, a nic nie robią. Wszyscy tylko obiecują i kłócą się na sesjach – nie szczędzą cierpkich słów pod adresem samorządowców mieszkanki Nędzy. Tłumaczą, że wzdłuż drogi jest miejsce na chodnik. – Przecież nie muszą tu dawać kostki brukowej, wystarczy  asfalt. W Niemczech nawet w dużych miastach się tak robi – mówi pani Adelajda. Obawia się, że zimą, kiedy spadnie śnieg, droga będzie o połowę węższa i już w ogóle nie będzie gdzie uciec przed samochodami. – Chodnik naprawdę jest tu potrzebny, każdy to powie. Jak te ciężarowe auta jeżdżą, to trzeba uciekać aż pod płot. Ostatnio tyle co mnie mąż odciągnął, bo by mnie coś przejechało – potwierdza Elfryda Jelocha. – Te auta, co tak szybko jeżdżą się nie cofną. To my musimy do lasu wejść. A przecież tu dzieci chodzą do szkoły. Gdzie mają przejść? – pyta Helena Hanusek.

Gmina niewiele może

Wójt Anna Iskała zapewnia, że zna problem i pamięta listę z podpisami mieszkańców. – Gdyby to była droga gminna, chodnik już dawno by tam był. Ale to jest droga wojewódzka i nie możemy inwestować w czyjąś własność – tłumaczy. Pani wójt dodaje, że jeśli gmina cokolwiek robi na takim terenie, robi to wespół z Zarządem Dróg Wojewódzkich. – Możemy jedynie wesprzeć finansowo projekt i realizację tego zadania. Pismo informujące, że jesteśmy skłonni pomóc przy tej inwestycji, już złożono. Podkreślamy, że jest to odcinek bardzo niebezpieczny dla pieszych. Będziemy monitować i pilnować, żeby ZDW nie zapomniał o tym fragmencie – zapewnia wójt.

Ryszard Pacer - rzecznik prasowy ZDW w Katowicach
W tej chwili nie są jeszcze uchwalane plany inwestycji na przyszły rok. Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim trwają prace nad przyszłorocznym budżetem, w tym także nad tą częścią, która opisywać będzie wydatki na remonty i budowę dróg i mostów w roku przyszłym. Szczegółowych informacji możemy udzielić wtedy, gdy Sejmik Województwa Śląskiego uchwali przyszłoroczny budżet.

(e.Ż)