Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (867) Data wydania: 25.11.08

Nie ma pieniędzy ani pomysłu

Raciborska cukrownia będzie stała jak stoi. Kilka dni temu inwestor odstąpił od chęci kupna zakładu.

W raciborskiej cukrowni nie ma już nawet kryształka cukru. Zakład został przygotowany do przekazania przyszłemu właścicielowi. Ten jednak w ostatniej chwili wycofał się z kupna zakładu.

To miała być wielka transakcja. Bliskość czeskiej granicy, dobry dojazd oraz bocznica kolejowa sprawiły, że na kupca nie trzeba było długo czekać.  Zachodni inwestor związany z branżą metalurgiczną gotów był dać za raciborski zakład 13,5 miliona złotych. Firma chciała „w pakiecie” nabyć jeszcze jedną cukrownię oraz zająć się rozbiórką dwóch innych. Jeszcze latem podpisano wstępne umowy. Jesienią cukrownia miała zmienić właściciela.

Echa kryzysu

– O tym, że nie dojdzie do sfinalizowania transakcji, dowiedziałem się kilka dni temu, po powrocie z urlopu – mówił nam w czwartek Adam Sebzda, członek zarządu Suedzucker Polska, do którego należy raciborska cukrownia. – Mogę jedynie przypuszczać, że decyzja niedoszłego kupca jest podyktowana niestabilną sytuacją na rynku nieruchomości. Mieliśmy nadzieję, że uda się nam dojść do porozumienia. Zakład został przygotowany do przekazania kluczy nowemu inwestorowi. Na placu została jedynie niewielka kupka węgla – wylicza szczegółowo Sebzda.

Raz a porządnie

Suedzucker nie chciał się rozdrabniać przy sprzedaży terenu, dzieląc go na mniejsze działki. Zasada „wszystko albo nic” staje się jednak coraz mniej realna. – Teren zostanie podzielony na dwie lub trzy części i na tej wielkości działki będziemy szukać inwestora. W chwili obecnej rozważamy również możliwość rozebrania budynków zakładu. Oczyszczony teren może być łatwiej sprzedać. Niektóre obiekty zaprojektowane zostały na potrzeby cukrowni i jest raczej niemożliwe, by przydały się w innej branży ­– mówi członek zarządu.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, opuszczony zakład upodobali sobie również złomiarze. – Nie chodzi o to, co ukradną, bo firma na tym specjalnie nie zubożeje. Złodzieje przychodzą głównie w nocy. Wtedy łatwo o wypadek. Przecież nie zostawimy im kasków na recepcji – mówi jeden z pracowników nieczynnej już cukrowni.
Słodzą na wschodzie

Ubiegłoroczna kampania buraczana była ostatnią dla raciborskiego zakładu. Decyzje Komisji Europejskiej o obcięciu limitów produkcji cukru nawet o 25 proc. zmusiły właścicieli do wstrzymania produkcji. O tym, że na rynku polskiego cukru pozostaną tylko najsilniejsi, Suedzucker wiedział od początku. Stąd podjęto decyzję o centralizacji produkcji. Wybór padł na opolską Cukrownię Cerekiew, jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w kraju.

W okresie wakacji raciborska cukrownia pełniła jeszcze rolę magazynu wakacji. Ostatnia partia białego kryształu trafiła do Kazachstanu. Z hal produkcyjnych wymontowano wszystkie działające urządzenia, które zostaną wykorzystane w innych zakładach

– Pochodzę z Raciborza i jest mi osobiście przykro z takiego obrotu sprawy. Kiedyś to miasto było dla mnie synonimem prężnego rozwoju gospodarczego. Teraz, gdy sytuacja na rynku się zmieniła, miałem nadzieję, że uda nam się sprowadzić inwestora, który ma pomysł na ten teren – mówi Adam Sebzda. – Mam nadzieję, że niedługo będę miał dla mieszkańców Raciborza lepsze wieści – dodaje.

Adrian Czarnota