Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (862) Data wydania: 21.10.08

Cały dzień jest tu noc

Od dziesięciu lat bloki przy ulicy Skłodowskiej toną w cieniu. Czy nie można przerzedzić szpaleru okazałych topoli?

Pani Justyna Tkaczyńska doskonale pamięta, jak trzydzieści lat temu pod jej oknami sadzono topole. Sama mieszka w bloku przy ulicy Skłodowskiej już pół wieku. Od dziesięciu lat w ciemnościach.

Niemal przez całą dobę w mieszkaniach przy Skłodowskiej 18 palą się światła. W pochmurne dni panuje tu półmrok. Wszystko przez okazałe topole, których korony skutecznie odcięły mieszkańców od słonecznego światła. Pani Justyna przeszła już kilka operacji oczu. Ostatnim razem rozpoznano u niej jaskrę. Nie ma dowodów, że to od życia w półmroku, jednak jak przyznaje kobieta, wzrok się bardzo przy takim świetle męczy. – Od dziesięciu lat, przez cały dzień mam włączone światło w pokoju. Sztuczne światło daje się we znaki oczom. Do tego człowiek bez promieni słońca może łatwo popaść w depresję. Chciałabym móc się nimi  cieszyć – mówi kobieta.

Rachunek za liście

Drzewa, które bujnie wyrosły przed blokiem to topole. Jest ich w sumie osiem. Naprzeciw okien pani Justyny rosną blisko siebie trzy. Kobieta chciałaby, aby wycięto chociaż dwie. – Na placu Długosza wycięto topole, mimo że nikomu tam nie przeszkadzały. W spółdzielni „Nowoczesna” też wycinają, tylko nie u nas. Kilka lat temu ścięli radykalnie korony drzew, jednak topole bardzo szybko odrosły – wspomina lokatorka.

Drzewa rosną na terenie Przedszkola nr 14. Sama dyrekcja również chętnie pozbyłaby się kłopotliwych drzew a w ich miejscu posadziła inne gatunki. – Bardzo duży problem sprawia grabienie liści – mówi Halina Król, dyrektor placówki. – W ubiegłym roku musieliśmy zapłacić za ich uprzątnięcie aż 600 zł. To spora kwota, która mogłaby zostać wykorzystana w inny sposób. Liście trzeba wieźć do rybnickiej kompostowni. Cały czas sadzimy nowe drzewa, by maluchom było zielono, jednak wolelibyśmy tu inny gatunek drzew – dodaje dyrektor.

Czekają na pismo

Katarzyna Polak, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa tłumaczy, że kwestia wycięcia drzew jest sprawą otwartą i wymaga rozważenia. – Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Mieszkańcy powinni napisać najpierw pismo do dyrekcji przedszkola, a następnie ona powinna wysłać prośbę o wycięcie drzew do prezydenta lub starosty, w zależności od tego do kogo należy grunt. Jeśli będzie zgoda na wycinkę, nasz wydział wyda odpowiedni nakaz – tłumaczy urzędniczka.

– Od dziesięciu lat zabiegamy o wycięcie tych drzew. Tyle samo czasu nie widzieliśmy wschodu słońca. Już w przeszłości wysyłaliśmy pisma, jednak wówczas nie zgodzono się na wycięcie. Mamy nadzieję, że kolejna decyzja władz będzie dla nas korzystna – mówi Krystyna Kubiak, która od lat opiekuje się panią Justyną.

A.Czarnota