Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (852) Data wydania: 12.08.08

Dawniej gotowano w bunclokach

Żelazko na spirytus i 200-letnia stupa do kapusty to niektóre z eksponatów wyjątkowego muzeum.

9 sierpnia raciborski biznesmen Zbigniew Woźniak otworzył pierwsze w powiecie Muzeum Dawnej Wsi. Jego siedzibą jest pałac w Wojnowicach.

– Jestem trochę takim dziwakiem. Zbieram stare rzeczy. Chcę, żeby młodzi je obejrzeli i dowiedzieli się, do czego służyły. Muzeum powstało dzięki temu, że spotkałem krzanowickiego kolekcjonera Hermana Kubalę. Zabrakło go na otwarciu placówki, bo się rozchorował. Swój zbiór tworzył pół wieku – podkreśla Zbigniew Woźniak (52 lata).

– Trudno o lepsze miejsce na lokalizację takiego muzeum niż rolnicze tereny naszej gminy. Nadarza się okazja, by pozbierać z okolicy unikalne starocie i złożyć je w pałacu – uważa burmistrz Krzanowic Manfred Abrahamczyk (48). Ma na myśli Izbę Pamięci w Borucinie oraz prywatne zbiory mieszkańców Krzanowic. – Muzeum będzie perełką nie tylko naszej gminy. Możemy pochwalić się także zabytkowymi obiektami sakralnymi oraz spichlerzami – zauważa burmistrz. Twierdzi, że godna rozważenia jest pomoc samorządu w działaniu muzeum.

Jednym z darczyńców jest miłośnik śląskiej historii Reinhard Glomb (59). To jego kolejna wizyta w naszym powiecie. 3 lata temu gościł w Łubowicach z wystawą fotografii śląskich zamków i pałaców.  – Pan Woźniak czuje ten sam klimat co ja. Parę rzeczy w muzeum jest ode mnie, to drobiazgi – przyznał gość. Przyjechał na otwarcie muzeum ze swoimi wnukami – Michałem (15) i Karoliną (12). – Fajnie jest zobaczyć, jak kiedyś się żyło, czego używano na co dzień – mówił chłopiec.

– Pamiętam, jak sam używałem niektórych eksponatów, np. przyrządu do skrobania sierści ze świń. Szanuję pana Woźniaka, że zdobył się na taką inicjatywę. Wcześniej nie było podobnych placówek w naszym powiecie, choć zbieractwem staroci na nieco większą skalę zajmował się ksiądz Franciszek Pawlar z Bieńkowic – wspominał historyk Paweł Newerla (76).
Prezydent Raciborza Mirosław Lenk przyznał, że wiejskie muzeum kojarzy mu się bardziej z chatami niż z pałacem, ale Woźniakowi kibicuje od lat i wierzy, że to jego kolejny dobry pomysł. – Konkurencją dla miejskiego muzeum pan nie będzie, prędzej uzupełnieniem – mówił Lenk. Oglądając eksponaty zadeklarował, że przyniesie tu starą maszynę do szycia, „zingerkę” swojej teściowej. – Widziałem już sporo takich zbiorów i uważam, że muzeum Woźniaka wygląda dosyć dobrze jak na początek. Ważne, że jest przypisane do tej ziemi. Ma inny charakter niż duże muzeum w Bierkowicach na Opolszczyźnie – stwierdził Bogusław Berka (56), prezes Agromaxu. Do Wojnowic wybrał się ponadto wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Klima. Na oficjalnym otwarciu zabrakło przedstawicieli samorządu powiatowego.

Obecna na otwarciu dyrektor Muzeum w Raciborzu Joanna Muszała-Ciałowicz zadeklarowała właścicielowi pałacu konsultację etnograficzną, jeśli tylko takiej będzie potrzebował. A kto będzie kustoszem Muzeum Dawnej Wsi? – Pewnie ja – śmieje się Zbigniew Woźniak.

Centryfuga do masła, brusok do ostrzenia
Kosaki, żarna, żelaźnioki, buncloki, a także rumple i lesiczki – eksponatów o głównie morawskich nazwach jest kilkadziesiąt. Pochodzą ze zbiorów własnych Zbigniewa Woźniaka (dostawał je bądź kupował), Hermana Kubali i Reinharda Glomba. Muzeum jest czynne na zamówienie lub po ustaleniu z personelem tutejszej restauracji.

Mariusz Weidner