Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (842) Data wydania: 03.06.08

Gmina rowerem stoi

Już edycja Gminnego Rajdu Rowerowego po gminie Krzyżanowice zgromadziła ponad stu cyklistów.

– Mamy rozwiniętą 74-kilometrową sieć ścieżek rowerowych i propagujemy aktywne spędzanie czasu wolnego – mówi wójt Leonard Fulneczek. Gmina zorganizowała więc rajd na trasie 25 km, wiodący najciekawszymi zakątkami, wzdłuż oznakowanych tras.

– Z Bieńkowic rowerzyści przejechali do Tworkowa aleją Hroza, w cieniu starych lip, dębów, kasztanowców i klonów. Pierwszy postój był przy ruinach tworkowskiego zamku. Na dziedzińcu pracownicy świetlic wiejskich urządzili konkursy wiedzy o gminie i konkurencje sprawnościowe. Dalej trasa prowadziła wałami nad Odrą koło stawów Horniok i Rogal, przez Łapacz do Roszkowa na drugi postój przy stawach pożwirowych. Wyruszono po odpoczynku, kierując się przez Nowy Dwór do Zabełkowa na postój koło zajazdu „Przy kominku”, skąd trasa prowadziła na meandry Odry. Nad rzeką czekał na rajdowców Czesław Staszek, emerytowany nauczyciel geografii, który opowiedział o rzadkich i zagrożonych dziko rosnących gatunkach roślin, wolno żyjących zwierząt i ich siedliskach. Końcówka prowadziła obok pałacu w Chałupkach. Na mecie w Wiejskim Centrum Wypoczynku i Rekreacji czekały na wszystkich gorące kiełbaski z rożna i napoje – opowiada wójt.

Na starcie stawił się ks. proboszcz Henryk Wycisk z Bolesławia na zabytkowym rowerze z 1936 r. – Miałem dzisiaj jechać na pielgrzymkę rowerowa na Górę św. Anny, ale patriotyzm lokalny kazał mi wziąć udział w naszym rajdzie. Ta trasa to krzyżanowicka Szwajcaria. Jestem zachwycony urokliwością tych miejsc. Pierwszy raz jadę tak rekreacyjnie po gminie i nawet na tych „bażołach” nadodrzańskich nie byłem. Mam wielu znajomych z różnych zakątków kraju i kiedy przyjadą, to na pewno pokażę im tę trasę – relacjonuje kapłan.

Najstarszym cyklistą w rajdzie był 74-letni Józef Spula z Bieńkowic, któremu towarzyszyła żona Edeltrauda, a najmłodszym, samodzielnie pedałującym od startu do mety 9-letni Dawid Bolik z Krzyżanowic. Organizatorem I Gminnego Rajdu Rowerowego był Urząd Gminy w Krzyżanowicach wspólnie z Gminnym Zespołem Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Trasę technicznie przygotowała brygada remontowo-budowlana działająca przy Urzędzie Gminy.

(oprac. w)