Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (836/837) Data wydania: 22.04.08

Po prostu lubię tworzyć

Karolina Pater jest laureatką olimpiady, organizatorką akcji społecznych i znajduje jeszcze czas na projektowanie i wytwarzanie biżuterii.

Uczennica II LO jest laureatką XIV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK na szczeblu okręgowym. Była najlepsza w województwie śląskim i 27-29 maja, jako jedna z 16 osób z całej Polski, weźmie udział w finale, który zorganizowany zostanie w Warszawie. Tam, poza testem teoretycznym i częścią praktyczną, będzie musiała zaprezentować akcję prozdrowotną, którą zorganizowała w ostatnim czasie na terenie naszego miasta. – Jak długo pracuję, nie spotkałem się z tak przedsiębiorczą uczennicą. Karolina jest świetną organizatorką, podchodzi do wszystkiego z chęcią i optymizmem. Nieraz mówiłem jej, że mogłaby się ze mną tym optymizmem i energią podzielić – mówi dyrektor II LO, Leszek Wyrzykowski.

Karolina w akcji

Raciborska Akcja Prozdrowotna, której pomysłodawczynią była Karolina, składała się z dwóch części. – Pierwsza z nich to szkolenia uczniów i nauczycieli w zakresie pierwszej pomocy, którzy w ten sposób uzyskują certyfikaty europejskie. Szkolenia przeprowadzane są przez instruktora Nikola Marcelego Kokotiaka – opowiada licealistka. – Natomiast druga obejmuje wykłady, w których udział wzięli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu oraz Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia, nad którym patronat objęli prezydent i starosta  – dodaje.

Wykłady przeprowadzone zostały w ciągu trzech dni i dotyczyły zdrowia. 3 kwietnia dermatolog Klaudia Krążel mówiła o profilaktyce chorób skóry, a ginekolog Renata Kowalewska o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową, natomiast red. naczelny „Nowin Raciborskich” Grzegorz Wawoczny opowiedział o kataklizmach w dziejach Raciborszczyzny. 4 kwietnia Nicolo Marcel Kokotiak przeprowadził 2 wykłady, a 9 kwietnia w DK „Strzecha” zorganizowany został blok wykładów dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych.

Czy ciężko jest licealistce zorganizować tak rozwiniętą akcję? – Nie było ciężko. Kontakt z prezydentem i starostą ułatwił mi Stanisław Biel, prezes rejonowego zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża. Pomogła mi też opiekunka szkolnego koła PCK, moja nauczycielka biologii, która wysłała mnie na konkurs, Elżbieta Kilijan – wspomina laureatka. Karolina o akcji mówi, jakby nie był to żaden problem, a przecież nieczęsto zdarza się, by to uczniowie byli inicjatorami i organizatorami takich przedsięwzięć. – Rozmawialiśmy z panem starostą i doszliśmy do wniosku, że nie było w naszym powiecie takiej sytuacji, by uczennica zorganizowała tak szeroką imprezę, raczej pomysłodawcami są nauczyciele – stwierdza Wyrzykowski. Chwali ją także jej opiekunka, Elżbieta Kilijan: –  Karolina samodzielnie ułożyła test składający się z 45 pytań, obejmujący wiedzę z zakresu zasad prawidłowego żywienia, profilaktyki chorób i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Biżuteria i domy

Maturzystka ma też inne zainteresowania poza medycznymi i inne zdolności poza organizacyjnymi. Jej wielką miłością jest jubilerstwo. – Mam już fragment swojej własnej firmy i mam dużo zamówień. Biżuteria robiona ręcznie to moja wielka pasja, a uzyskanie tytułu mistrza jubilerstwa to wielkie marzenie – mówi. Miłością do kamieni zaraził licealistkę tata, który od małego przynosił jej różne okazy.

Karolina w najbliższych planach przewiduje zrobienie kursów jubilerstwa, a także chce zdawać na politechnikę, na budownictwo. – Lubię tworzyć coś, co sobie wymyślę. Chciałabym mieć kompleksową firmę budowlaną, by móc wykonywać różne projekty od początku do samego końca – wyjaśnia maturzystka.

Wyniki Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia
Gimnazja:
I m.: Jakub Gajski G1 (op. Anna Kobylnik),
II m.: Małgorzata Plewik G5 (op. Beata Rubin-Jałowiecka),
III m.: Adam Pieruszka G2 (op. Ewa Nizio),
wyróżnienia: Karolina Matusiak Gimnazjum dwujęzyczne (op. Sybilla Weleda-Krężlewska), Katarzyna Kappa G5 (op. Beata Rubin-Jałowiecka).
Licea:
I m.: Anna Panek I LO (op. Beata Paduch),
II m.: Agnieszka Jakubiec II LO (op. Elżbieta Kilijan),
III m.: Sandra Piskorz I LO (op. Beata Paduch),
wyróżnienia: Karolina Ciuberek I LO, Kinga Panek I LO (op. Anna Strojny).

(JaGA)