Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (835) Data wydania: 15.04.08

Kłopot z lepszą drogą

Nikt mnie nie poinformował o remoncie drogi. Odkąd ją odnowili, mam mokrą piwnicę – żali się mieszkanka Markowic. 

Czytelniczka wskazuje, że utwardzenie miejskiej drogi przysporzyło jej problemów.

Wybrukowana kostką droga, która zastąpiła polną ścieżkę powinna ucieszyć wszystkich mieszkańców. Jednak odkąd powstała, piwnica pobliskiego budynku, należącego do Aliny Zolich, jest po deszczach zalewana wodą. – Teren tu wyraźnie podwyższono, woda spływa mi teraz do piwnicy. To jest teren bagienny, pamiętam jeszcze czasy, że nie szło tędy przejść – mówi, pokazując okolicę zabudowań. Drogę odnowiło miasto. – Sprawa jest znana urzędnikom. Przeprowadzono na miejscu wizję z udziałem zainteresowanej. W jej wyniku nie wykazano, aby przeprowadzony remont drogi miał wpływ na zalewanie piwnic w domu właścicielki – wyjaśnia Anita Tyszkiewicz-Zimałka, rzecznik prasowy magistratu.

Pani Alina nie mieszka już w Markowicach. Wyprowadziła się i chce sprzedać stojący tu dom. Przyjeżdża do Raciborza co jakiś czas. Widok wybrukowanej drogi zaskoczył ją, bo gdy wyjeżdżała, nic nie zapowiadało remontu. – Nikt mnie o tym nie poinformował. Wydaje mi się, że urząd powinien zawiadamiać mieszkańców o takich zmianach, zapoznać się z ich opinią  – dziwi się czytelniczka. – W tym przypadku, gdzie już istniejąca droga została utwardzona, niewymagane jest takie postępowanie. Wykonawca inwestycji ma za zadanie jedynie poinformować właścicieli nieruchomości o ewentualnych objazdach związanych z remontem. Z naszej wiedzy wynika, że wykonawca wywiązał się z zadania – twierdzi A. Tyszkiewicz-Zimałka.

Pani Alina podejrzewa też, że droga gminna zabrała jej część działki. – Mam wrażenie, że mój teren się zmniejszył. Czy nie weszli mi aby za daleko z tą nową drogą? Zastanawiam się nawet, czy przez te wszystkie lata nie płaciłam za dużego podatku od nieruchomości – stwierdza kobieta. Dysponuje jeszcze przedwojennymi dokumentami geodezyjnymi. – Na niemieckich jest zaznaczona droga z numerem. Na polskich, sporządzonych już po wojnie, droga niby widnieje, ale bez numeru. W takich okolicznościach trudno stwierdzić, co jest moje, a co gminne – wskazuje mieszkanka Markowic. Nie udaje nam się ustalić odpowiedzi na tę wątpliwość Czytelniczki, bo urząd nie chce podać danych dotyczących podatnika. – Zapraszamy tę panią osobiście do Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Tam bez problemu zapozna się ona z mapkami terenu, gdzie ma swoją działkę – tłumaczy rzecznik prasowy magistratu.

Mariusz Weidner