Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (835) Data wydania: 15.04.08

Atrakcje Raciborza

Udostępnienie turystom wieży kościoła farnego, adaptacja podziemi pod śródmieściem czy zrobienie z baszty punktu informacji turystycznej – to wszystko świetne pomysły, ale bardzo kosztowne. Wbrew obiegowym opiniom, mamy jednak udane historyczne aranżacje, już dziś ściągające turystów.

Udostępnienie turystom wieży kościoła farnego czy raciborskich podziemi to z pewnością ciekawe pomysły, ale dlaczego, jak dotąd, żaden z nich nie został zrealizowany?

– Wieża kościoła farnego mogłaby być super atrakcją turystyczną Raciborza. Rozciąga się stąd wspaniały widok na miasto – mówił na ostatniej sesji radny Robert Myśliwy, wywołując temat i oczekując, że władze miasta zwrócą się z tą sprawą do proboszcza parafii WNMP oraz znajdą na ten cel pieniądze. – Wiem dobrze, do kogo mam się zwrócić, ale wiem też, że to ja musiałbym złożyć konkretne deklaracje finansowe, a ratusza na to teraz nie stać. O takich pomysłach można powiedzieć na razie tyle, że są efektowne – powiedział nam prezydent Mirosław Lenk.

Pomysłu nie skreśla proboszcz, ks. Ginter Kurowski. Kłopot tylko w tym, że parafia z datków wiernych odnowiła już dwa kościoły, organy, witraże, a teraz na robotników czeka dach farnego. Trudno sobie wyobrazić, by udostępnienie wieży było sprawą pilną i ciężar sfinansowania miała ponieść wspólnota wiernych, skoro korzyść będzie miało miasto. Jeśli więc ratusz chce atrakcji, to powinien na nią znaleźć pieniądze, czyli pokryć koszty dostosowania obiektu – budowy bezpiecznej klatki schodowej, windy dla niepełnosprawnych, nade wszystko terasy pod samą kopułą, oświetlenia, ubezpieczenia i zatrudnienia osoby, która będzie miała nad tym pieczę. To, lekko licząc, kilkaset tysięcy złotych. Pozostają też względy formalne i – na co szczególnie zwraca uwagę proboszcz – sakralne. Na takie użytkowanie zabytku musi wyrazić zgodę biskup a pozytywną opinię wydać rada parafialna. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim potrzeby wiernych. W kościele farnym odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Grupy turystów nie mogą przeszkadzać w skupieniu modlących się.

Bariera finansowa stoi również na przeszkodzie w adaptacji innych ciekawostek. Mimo fascynacji radnego Ludwika Gorczycy, magistrat nie zdecydował się na odtworzenie tunelu biegnącego wzdłuż ul. Chopina. Co jakiś czas mówi się o adaptacji baszty na punkt obsługi turystów. Kłopot w tym, że wieża nie ma mediów, toalety, a jej wnętrze wymaga kosztownych prac modernizacyjnych.

Nie można jednak powiedzieć, że Racibórz stroni od prezentacji ciekawych znalezisk. Znamy współczesne raciborskie przykłady udanych adaptacji. Tak stało się w latach 90. z odkryciami w dawnym kościele św. Ducha, obecnie Muzeum. Można tu oglądać odkryte średniowieczne krypty. Zrekonstruowano też gotycki piec kaflowy odnaleziony na zamku. – To są właśnie przykłady znalezisk wyjątkowej rangi, na które nie warto żałować pieniędzy, bo stają się autentyczną atrakcją. Nie możemy traktować tak każdych piwnic czy lochów odkrywanych w śródmieściu, bo gdzie by nie kopać, tam coś znajdziemy – komentuje wiceprezydent Wojciech Krzyżek.

Lada tydzień rusza największa raciborska adaptacja. Starostwo bierze się za odnowienie zamku. Prace jeszcze w tym roku zaczną się na budynku bramnym. Potem przyjdzie kolej na dom książęcy, słodownię, dziedziniec (w jego południowo-wschodnim narożu kryją się lochy starej baszty, gdzie brało ponoć swój początek przejście pod Odrą) i kaplicę św. Tomasza Becketa. Wiadomo, że wszystko pochłonie grubo ponad 30 mln zł. Jakie będzie przeznaczenie odnowionego zamku, tego jeszcze nie wiadomo.

G. Wawoczny