Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (831) Data wydania: 18.03.08

Cudze chwalimy...

Joanna Przybyła – raciborzanka znana w Polsce i poza jej granicami, a nieznana w swoim rodzinnym mieście.

Artystka studiowała w Poznaniu, skończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Jej projekty oglądali ludzie w Warszawie, Berlinie, Londynie czy Nowym Jorku, natomiast nigdy nie mieli okazji zapoznać się z nimi raciborzanie. Czym zajmuje się Joanna Przybyła? Przede wszystkim wykonuje instalacje przestrzenne, w których wykorzystuje drzewa.

Talent po tacie

Raciborzanka w chwili obecnej pracuje w Berlinie. Na stałe zamieszkała w Poznaniu, jednak jej talent zrodził się w naszym mieście i tu mieszkają jej rodzice. – Już w przedszkolu wykazywała zdolności plastyczne – chwali się ojciec artystki, Ryszard Przybyła. – Zawsze lubiła malować. W zerówce pani zwróciła mi uwagę na talent córki, ale machnęliśmy na to ręką. W Szkole Podstawowej nr 13  plastyczka, pani Olender zaczęła ją ukierunkowywać. A później było Liceum Plastyczne w Opolu i studia w Poznaniu – wspomina mama Irena. Rodzice chwalą ją, że zawsze była ambitna i to właśnie ta cecha charakteru ułatwiła jej przebicie się i zaistnienie w artystycznym świecie.

Skąd wziął się talent raciborzanki? Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że pan Ryszard maluje. – Talent odziedziczyła po tacie. Ja maluję to, co mi się podoba – mówi ojciec artystki. Państwo Przybyłowie mają jeszcze dwóch synów, ale żaden z nich nie związał swojego życia ze sztuką.

Poza plastyką raciborzankę interesowała zawsze muzyka. – Skończyła szkołę muzyczną w Raciborzu, a gdy uczyła się w liceum w Opolu, współpracowała z tamtejszą filharmonią – przypomina tata, któremu muzyka też nie jest obca. – Sam śpiewam w chórze i gram na organach – mówi. Widoczne jest więc, że córka odziedziczyła po nim swoje artystyczne zamiłowania.

Zakochana w drzewach

Przestrzenne instalacje, w których ożywiane są martwe drzewa, to główna forma artystycznej działalności raciborzanki. – Początkowo kochała się w koniach. Potem przeszła do lasu i zakochała się w drzewach – mówi Ryszard Przybyła. – Ona widzi, jak ta przyroda ginie i chce pokazać ludziom, co będzie, jak o nią nie zadbają – dodaje.

Ojciec wspomina, że córka zainteresowała się drzewami, gdy pojechała do Puszczy Drawskiej. – Rok 1988 to był [...] czas, kiedy mój ulubiony rezerwat, Puszcza Drawska, został powalony przez wichurę. Kiedy drzewo przewraca się i uderza o ziemię, jego struktura ulega rozwarstwieniu na włókna różnej wielkości. Tych fragmentów używam do tworzenia rzeźb – opowiada artystka w wywiadzie przeprowadzonym w lutym tego roku przez dziennikarzy czasopisma „Dobre Wnętrze”. – Pozornie bezużyteczny fragment drzewa przeniesiony do wnętrza, staje się obiektem skłaniającym do obserwacji, nagle zauważamy jego wyjątkowość. Jego materię, formę, piękno – mówi artystka.

Rzeźby z powalonych drzew przyniosły raciborzance największy rozgłos. Przyznaje, że w drzewach widzi coś nadzwyczajnego: – Wszystkie działania człowieka wynikają z drzew. Rekonstruując drzewa w formie rzeźb, poznaję i odkrywam na nowo porządek wartości panujący w przyrodzie. Idee moich prac wynikają z obserwacji drzew. Początkiem procesu tworzenia są kolejne spacery po lesie – wyjaśnia.

Mieszkać nietypowo

Fascynacje artystyczne raciborzanki ujawniają się już w jej mieszkaniu, które znajduje się w Poznaniu, w kamienicy na Ostrowie Tumskim. Gdy artystka była na trzecim roku studiów, zaczęła poszukiwania własnego miejsca. Wówczas spytała w poznańskim Urzędzie Miasta o strychy dla artystów i otrzymała 50 adresów. Dwa lata trwało załatwianie formalności, kolejne pięć to były remonty. Łóżko na antresoli, gęsty ruszt belek, zardzewiały wiatrak, japońska bibuła przysłaniająca okna, szklany stół zaprojektowany przez raciborzankę i huśtawka to tylko niektóre z elementów mieszkania Joanny Przybyły.

Zapachy...

Projekt, nad którym artystka pracuje obecnie razem z Claudiem Silvestrinem, a którego początki sięgają 1993 roku,  poza zmysłami wzroku i dotyku, wykorzystuje jeszcze jeden – zapachu. Joanna Przybyła chciałaby skonstruować pomieszczenie o zapachu lasu po deszczu. Ma to być pomieszczenie-rzeźba, które mogłoby funkcjonować w każdym muzeum, szpitalu czy szkole.

Nieodkryta w Raciborzu

Joanna Przybyła może pochwalić się licznymi nagrodami, które zdobyła dzięki swojej artystycznej działalności. Są to m.in. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za dyplom z wyróżnieniem, Nagroda dla Młodych Artystów Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia, The Pollock-Krasner Foundation Sponsorship, The British Council Travel Award w Londynie, Nagroda Johna Davida Mooney’a Foundation w Chicago, stypendium kościuszkowskie w Nowym Jorku, nagroda Fundacji Henry’ego Moore’a, Prix UNESCO pour la Promotion des Arts w Paryżu.

Była korespondentem magazynu „Art Line”, w którym prezentowano aktualności o sztuce krajów europejskich, a także wykładała na wielu uczelniach m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Północnej Karolinie, gdzie zapraszana była jako artystka.

Swoje prace wystawiała zarówno w galeriach w Polsce, jak i poza jej granicami. Były to m.in. Galeria Krzysztofory w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Yorkshire Sculpture Park w Wekefield, Sculpture Center w Nowym Jorku.

Może warto byłoby przybliżyć postać artystki wywodzącej się z Raciborza i znanej na świecie właśnie w Raciborzu? – Próbowaliśmy już kiedyś zainteresować tym tematem raciborskie Muzeum, ale nic z tego nie wyszło – mówi ojciec Joanny Przybyły. Może w roku, w którym obchodzimy 900-lecie naszego grodu, uda się zorganizować w Raciborzu wystawę artystki, która wywodzi się z naszego miasta? Póki co raciborzanie mogą skorzystać ze strony internetowej artystki www.joannaprzybyla.com, by móc zapoznać się chociaż z niektórymi jej projektami.

Na świecie znani, u nas zapomniani
Joanna Przybyła jest jedną z wielu osób pochodzących z Raciborza, która znana jest w Polsce i w świecie. W ten sposób przyczynia się do popularyzowania naszego miasta. Jeśli znane są Wam inne osoby, które osiągają sukcesy w różnych dziedzinach, zgłoście to nam. Chętnie o nich napiszemy. Myślimy, że obchody 900-lecia naszego miasta są szczególnie dobrą okazją do zaprezentowania sylwetek raciborzan, którzy realizując swoje życiowe pasje, rozsławiają Racibórz.

Joanna Jaśkowska