Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (830) Data wydania: 11.03.08

Kobieta za kółkiem

Od miesiąca w Raciborzu, wsiadając do autobusu komunikacji miejskiej, za kierownicą można zobaczyć kobietę. Jest nią Aldona Zaczyk.

Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że kobiety podejmują się wykonywania zawodów powszechnie uznawanych za prace męskie. Kobiety policjantki, strażniczki miejskie czy kierowcy tirów i autobusów. Przykładem jest raciborzanka, Aldona Zaczyk, która od miesiąca prowadzi miejskie autobusy.

Krawcowa za kierownicą

Raciborzanka jest mamą dwóch synów: 20-miesięcznego Eliasza i 7-letniego Nataniela, z zawodu jest krawcową i 10 lat pracowała w wyuczonym przez siebie fachu. Zawód krawcowej, w przeciwieństwie do zajęcia wykonywanego przez nią obecnie, jest uznawany za typowo kobiecy. To raczej rzadko spotykana sytuacja, by krawcowa zostawała kierowcą. – Przerwałam pracę, by zająć się dziećmi. Gdy młodszy syn troszkę podrósł, pomyślałam o powrocie – opowiada Aldona Zaczyk. – Zgłosiłam się do Urzędu Pracy w Raciborzu i tu zaproponowano mi kurs przygotowujący do pełnienia funkcji kierowcy autobusu miejskiego. Zgodziłam się i tak to się właśnie stało, że siedzę za kółkiem – wyjaśnia raciborska „kierowczyni”.

Aldona Zaczyk nigdy nie interesowała się specjalnie motoryzacją, lubi czytać książki, robić zakupy i oglądać dobre filmy. Jak sama potwierdza, nigdy nie pomyślałaby nawet, że przyjdzie jej wykonywać ten „męski” zawód. – Wprawdzie miałam od dawna prawo jazdy i na co dzień jeżdżę samochodem, ale to nie to samo, nie jest łatwo przesiąść się z samochodu na autobus – przyznaje.

Zaskoczenie i duma

Rodzina pani Aldony na wiadomość o jej nowym zajęciu zareagowała podobnie jak obecnie reagują pasażerowie. – Przede wszystkim było zaskoczenie i zdziwienie. Nikt mnie nie zniechęcał, nie starał się odwieść od tego pomysłu – stwierdza Aldona Zaczyk. – Mąż był szczególnie zaskoczony, ale gdy emocje opadły, przyznał, że jest ze mnie dumny – dodaje.

Jak zostaje się „kierowczynią”?

Najpierw trzeba zrobić kurs i zdać egzamin. – Na początku nie miałam żadnych obaw, co do podjętej decyzji, pojawiły się one dopiero na kursie – wspomina. – Wydaje mi się, że kurs był cięższy niż sam egzamin – mówi pani Aldona, która zdała za pierwszym razem. Na kursie nie czuła się samotnie, bowiem razem z nią było jeszcze pięć kobiet.

Zdany egzamin to jeszcze nie wszystko. – Po zdobyciu uprawnień, tydzień jeździ się  z  doświadczonym kierowcą i przede wszystkim poznaje się linie. Kierowcy wtedy pozwalają pod ich czujnym okiem pojeździć i oswoić się z pracą – opowiada. – Koledzy nie byli moim widokiem zdziwieni, bo wcześniej uprzedzono ich. Plany zatrudnienia kobiet robione były już w sierpniu zeszłego roku – wyjaśnia Aldona
Zaczyk.

Plusy i minusy

Praca kierowcy autobusu, jak każda inna, ma swoje plusy i minusy. – Nie jest łatwo jeździć dużymi autobusami. Są one już dosyć wiekowe i wyeksploatowane, ciężej się je prowadzi, ciężej chodzą biegi, ale jest to kwestia przyzwyczajenia – opowiada młoda pani kierowca. – Jednak nie żałuję podjętej decyzji, tego, że nie wróciłam do krawiectwa, przecież zawsze mogę to zrobić – dodaje.

A jeśli chodzi o pozytywne strony tego zawodu, to w pierwszej kolejności pani Aldona wymienia reakcje pasażerów. – Najprzyjemniej jest patrzeć na zdziwione miny wsiadających do autobusu, gdy siedzę za kierownicą. Jest trochę śmiechu, ubawić się wtedy można. Zwłaszcza emeryci, a w szczególności babcie, gratulują i mówią, że mnie podziwiają.

Czy będzie więcej pań?

W Przedsiębiorstwie Komunalnym w Raciborzu uzyskujemy informację, że podpisana została umowa z Urzędem Pracy przewidująca zatrudnienie ośmiu pań. Aldona Zaczyk jest pierwszą, która zaczęła jeździć. Skąd pomysł na to, żeby kobiety poprowadziły raciborskie autobusy? Elżbieta Nowara przyznaje, że jednym z powodów jest brak kierowców.

Przykład pani Aldony pokazuje, że we współczesnym świecie podział na zawody męskie i damskie dawno się zdezaktualizował. Jedyne co męskie pozostało w zawodzie kierowcy to nazwa, bowiem brak w języku polskim jego żeńskiego odpowiednika.

Elżbieta Nowara – wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu
Pomysł z zatrudnieniem kobiet na stanowisku kierowcy autobusów sprawdza się. Dochodzą do nas wyłącznie pozytywne oddźwięki, pasażerowie bardzo dobrze reagują na obecność kobiety za kierownicą. W końcu widok płci pięknej jest czymś przyjemnym. Poza tym kobieta zawsze kojarzyła się z ciepłem domowym i to chyba powoduje, że pasażerom miło jeździ się w autobusie prowadzonym właśnie przez panią. Kobiety muszą spełnić takie same warunki jak mężczyźni. Traktowani są na równi, niezależnie od płci.

Józef Łobos – mieszkaniec Raciborza
Bardzo dobrze, że kobiety podejmują się prac uważanych za męskie. Przecież mamy równouprawnienie.  Nie mam nic przeciwko temu. Moja żona pracowała na stanowisku kierowniczym i bardzo dobrze sobie radziła. Dlaczego kobiety miałyby być gorsze w wykonywaniu tych prac?

Karol Tebel – raciborski taksówkarz
W całym świecie jeżdżą kobiety, nie mam nic przeciwko temu. Prowadziłem kiedyś naukę jazdy, to wiem, że są kobiety, które dobrze jeżdżą i takie, które sobie nie radzą. Ale przecież nie puszczą do autobusu tłuka. A jak jest zdolna kobieta, to dlaczego miałaby nie jeździć. Kobieta nadaje się nie tylko do garów...

Joanna Jaśkowska