Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (828) Data wydania: 26.02.08

Łatwiej zatrzymać niż ściągnąć

Mieszkanie i nawet niewielka podwyżka płacy zatrzymają młodych przed emigracją zarobkową.

Według szacunków ponad 30 tysięcy mieszkańców naszego powiatu stale zarobkuje za granicą – zaznaczył starosta raciborski Adam Hajduk. Emigracja zarobkowa to powód do radości czy obaw? – takie pytanie zadał na ostatnim posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Powiatu Raciborskiego jej przewodniczący Leonard Malcharczyk. O odpowiedź poprosił profesora wrocławskiej Akademii Ekonomicznej – Romualda Jończy.

– W waszym powiecie żyje się dobrze – zaczął gość. Scharakteryzował go jako podobny do pięciu powiatów województwa opolskiego.
– To wyjątkowa sytuacja w porównaniu z całym Śląskiem. Jest tu np. najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych, którzy nie szukają pracy. To z reguły żony zarobkujących za granicą, którym potrzebny jest dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej – zauważył Jończy.

Gość z uczelni przekonywał, że emigracja nikomu się nie opłaca – ani pracodawcy ani pracownikowi. Więcej kosztuje ściągnięcie nowego fachowca niż zatrzymanie starego. – Wystarczy ustabilizować mu warunki zatrudnienia. Kilkaset złotych podwyżki powstrzyma go od wyjazdu. W większych firmach pracownik musi mieć klarowną ścieżkę awansu – radził.

Co zrobić, by emigranci chcieli wracać? – Dać im sygnał, że rusza tu budownictwo mieszkaniowe. Że za parę lat będą mieli gdzie wrócić – oznajmił radnym.

Profesor z Akademii Ekonomicznej zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo obecnej emigracji, gdzie dla wielu młodych ludzi praca np. w Wielkiej Brytanii jest pierwszym zatrudnieniem w życiu. – Zarobi taki parę tysięcy w przeliczeniu i traktuje powrót do kraju jak jakieś zesłanie do Azji. Badania dowodzą, że aż 9 na10 badanych, którzy wyjechali, nie wie, czy w ogóle wróci do Polski – zaznaczył naukowiec.

By emigracji nie bać się w przyszłości, planowanie kariery edukacyjnej dzieci trzeba zaczynać już w gimnazjum. – System kształcenia i rynek pracy dzieli przepaść – mówił, zadając obecnemu na obradach kierownikowi Powiatowego Urzędu Pracy pytanie, jacy absolwenci dominują wśród bezrobotnych. – Ci z kierunków społecznych, a potrzebni są robotnicy wykwalifikowani. Budowlańcy mają robotę od ręki. Nasze uczelnie produkują absolwentów pasujących do struktury zatrudnienia, jaka będzie nam potrzebna za jakieś 20 lat – zauważył Edmund Stefaniak.

Głos zabrał też Przewodniczący Rady Powiatu Norbert Mika. – Dyskusję możemy toczyć czysto akademicką. Wpływu na emigrację nie mamy bezpośrednio. Samorząd może postawić, tak jak władze tych ziem w XIII i XIV wieku na wolniznę, czyli ulgi podatkowe. Wtedy oferowano je osiedleńcom, teraz powinno się je kierować do przedsiębiorców.

Leonard Malcharczyk zapowiedział, że postara się, by wnioski ze spotkania z profesorem Jończy pojawiły się wkrótce w uchwałach Rady Powiatu.

Mariusz Weidner