Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (825) Data wydania: 05.02.08

Ekologia za ladą

Henryk Bauerek prowadzi z żoną Małgorzatą sklepik spożywczy przy ulicy Słowackiego w Raciborzu. Właściciel popularnego wśród mieszkańców sklepiku wyprzedził hipermarkety i zaproponował swoim klientom papierowe torby. W ekologicznym podejściu handlowiec okazał się lepszy od reszty i co ważne, może zyskać na tym 8 tysięcy złotych. Jak dotąd on jedyny zgłosił się do miejskiego konkursu na „Sklep ekologiczny”.

58-letni Henryk Bauerek ma przy ulicy Słowackiego sklep spożywczo-warzywny. Otworzył go w 1980 roku. Jego klientami są klienci z pobliskiego osiedla. W styczniu  odwiedziły go dwie stacje telewizyjne, bo w swoim „spożywczaku” towar pakuje wyłącznie w papierowe torby.

– O konkursie na „Sklep ekologiczny” przeczytałem w Internecie. Zgłosiłem się od razu. Przez pierwsze dni klient mógł jeszcze u mnie wybrać, do czego mam pakować jego zakupy. Teraz „foliówek” już nie mam, a tygodniowo wydaję nawet 7 tysięcy papierowych toreb – podkreśla handlowiec. Biznes prowadzi z żoną Małgorzatą. – Bez jej zgody nie podjąłbym decyzji, bo zwiększyły się koszty naszej działalności. Papierowe torebki są droższe od foliowych. Ekologiczne podejście jednak zwyciężyło. Od lat segregujemy śmieci w mieszkaniu – twierdzi Bauerek.

– Foliowe woreczki zaczęły się u nas z wolnym rynkiem. Za komuny pakowałem wszystko w papier, a klienci przychodzili z siatkami. To wszystko wraca. A na zachodzie teraz  za plastikowe butelki płacą kaucję – zauważa.

Właściciel sam wymyślił logo i plakat akcji zamiany opakowań. – Może skorzystacie z jego pomysłu? – pytamy Zdzisławę Sośnierz kierującą Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa w raciborskim magistracie. – Niewykluczone. Muszę zobaczyć ten plakat. Może go powielimy i rozdamy sklepom, które zgłoszą się do konkursu – odpowiada urzędnik. Jak dotąd placówka Bauerka jest jego jedynym uczestnikiem. – Pisaliśmy do Auchan. Odpisali, że ideę popierają, ale do konkursu się nie zgłoszą. Próbujemy zachęcić mniejsze markety, np. Biedronkę, ale na razie bez efektu – przyznaje naczelnik Sośnierz.

My deklarujemy, że na naszych łamach napiszemy o każdym sklepie, jaki zgłosi się do akcji „Ekosklep”. Przykład pana Henryka dowodzi, że to znakomita promocja punktu handlowego. Jego sklepik opisano w gazetach i pokazano w telewizji. By walczyć o główną nagrodę (od 8 do 10 tysięcy złotych w zależności od wielkości sklepu) trzeba zgłosić się do magistratu, do końca lutego. – Formularz jest banalnie prosty. Trudniej będzie wytrwać przez rok na tych zasadach, ale ja się tego nie boję – zapowiada Bauerek.

Urząd oceni m.in. za: „inicjatywy podjęte na rzecz wycofywania z użytku jednorazowych opakowań foliowych; skuteczność podjętych działań oraz ich oryginalność i nowoczesność; działania informacyjno-edukacyjne oraz współpracę z innymi jednostkami handlowymi”.

Mariusz Weidner