Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (814) Data wydania: 20.11.07

Adam też był myśliwym

Koło łowieckie „Odyniec” z Rud obchodziło 60. rocznicę istnienia.

Nasze koło jest elitarne. Tylko dla tych, którzy przestrzegają zasad – twierdzi prezes Kazimierz Szabla.

Uroczystości jubileuszowe, 10 listopada, rozpoczęła msza św. w intencji myśliwych i leśników. Ksiądz Mariusz Babula w wygłoszonym przez siebie kazaniu podkreślił, że Adam też był myśliwym. Przypomniał też dawne wierzenia i zwyczaje łowieckie. Nie zabrakło modlitwy za zmarłych myśliwych.

Koło łowieckie „Odyniec” liczy obecnie 47 członków. Funkcję prezesa pełni Kazimierz Szabla, a łowczym od 37 lat jest Ryszard Haider. – Łowiectwa, sygnałów myśliwskich nauczył mnie jeszcze mój ojciec – wspomina łowczy. – Na pierwsze polowanie, już mając legitymację myśliwego, udałem się w listopadzie 1958 r. Polowaliśmy na zające w Orzeszkowie. Miałem dużą tremę i strach, żeby się nie ośmieszyć. Byliśmy rozstawieni pod lasem, ja obok doświadczonego myśliwego Szywały. Okolicę pokrywała gruba pokrywa śniegu, zające było widać z daleka, a ja modliłem się, żeby żaden nie leciał w moją stronę. Na wszelki wypadek zdjąłem czapkę, żeby go odstraszyć – wspomina ze śmiechem Ryszard Haider. Rodzinną tradycję myśliwską podtrzymują jego syn Andrzej oraz wnuki Daniel i Michał.

Jak przekonują myśliwi, łowiectwo to nie tylko polowania, ale też hodowla i ochrona zwierzyny, dokarmianie jej w okresie zimowym. – Wśród zwierzyny prowadzona jest selekcja. Odstrzeliwane są te sztuki, które powinny być usunięte z łowiska, a więc słabe, chore – tłumaczy łowczy. Nie brakuje chętnych do wstąpienia w szeregi myśliwych. Gorzej jest z sygnalistami. – Brakuje muzykalnej młodzieży. Zespoły sygnalistów się rozpadają. Mam nadzieję, że nasz uda się utrzymać – mówi Ryszard Haider.

Jubileusz był okazją do odznaczenia zasłużonych członków koła. Złotym medalem za zasługi łowieckie zostali uhonorowani Ryszard Haider i Andrzej Sierant. Srebrne medale otrzymali: Stanisław Pietrzykowski, Bronisław Pawlikowski, Alfons Czmiel, Andrzej Haider.  Brązowy medal dostali: Piotr Szendzielorz, Zenon Pietras, Edward Wieczorek, Rajmund Michna, Witold Chrabusik. Odznaczenia wręczał Jan Suchorończak, wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej w Warszawie. Prezes Kazimierz Szabla wręczył także upominki Marianowi Wystubowi, kierującemu zespołem sygnalistów myśliwskich „Hubertus” działającym przy Nadleśnictwie Rudy Raciborskie oraz Janowi Szołtyskowi, który przez wiele lat był nadleśniczym w Rudach oraz prezesem koła łowieckiego „Odyniec”.

(e.Ż)