Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (811) Data wydania: 30.10.07

S-sport M-mistrzostwo S-sukces

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu im. Janusza Kusocińskiego ma 30 lat. To pierwsza w Polsce tego typu placówka oświatowa.

Połączenie wielogodzinnych treningów z nauką, przygotowanie pływaków, a później lekkoatletów do startów w najważniejszych imprezach krajowych i międzynarodowych były głównym powodem powołania w 1977 r. raciborskiego SMS-u.


Szkoła została utworzona na mocy porozumienia Ministerstwa Oświaty z Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Sportu. Uruchomieniu placówki towarzyszyła Ogólnopolska Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego. W 1997 r., tuż po powodzi SMS był ponownie gospodarzem Centralnej Inauguracji Roku Szkolnego i Centralnej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego. 

Racibórz wzbogacił się o nowe obiekty: pływalnię, salę do ćwiczeń, siłownię, bieżnię tartanową i ciąg odnowy biologicznej. Budową kierował Jan Socha. Sportowcom stworzono, jak na ówczesne czasy, doskonałe warunki treningowe. To był wtedy wielki sport, z wielkim mecenasem, jakim było państwo. Żadnych trosk. Po prostu walka o wyniki, medale, rekordy.

Pływanie 

Z całej Polski ściągnięto do Raciborza największe talenty, które zakwaterowano w internacie przy pl. Okrzei. Szkołę stworzyli ludzie, jej orędownicy w czasie powstawania – Wojciech Nazarko i Jan Jaworski, potem znakomici trenerzy:  sprowadzony z ZSRR Władysław Mitrofanow, Andrzej Sylwestrowicz, Jan Wiederek, Edmund Uścinowicz i Jan Muzyka, później Ryszard Kowalczyk. Wszyscy zasłużyli się dla polskiego pływania. J. Wiederek przeniósł się potem do warszawskiego AWF-u. Od wielu lat jest trenerem kadry narodowej. Dyrektorem ds. sportowych był Bolesław Szuter, ojciec znakomitego raciborskiego pływaka, również Bolesława. Kierownikiem basenu był Benedykt Piech, a szefem internatu Jerzy Rutowicz.

SMS to przede wszystkim sportowcy. Przez 30-lat w szkole kształciło się wielu wybitnych zawodników, mistrzów Polski, Europy i świata. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Należy wspomnieć o Barbarze Kotowskiej (rekordzistka Polski, późniejsza znana pięcioboistka, mistrzyni świata w tej dyscyplinie), Arkadiuszu Skrzypaszku (mistrz olimpijski w pięcioboju, indywidualnie i drużynowo). 

Godnym przypomnienia jest rok 1980. Wtedy to na Igrzyska Olimpijskie  do Moskwy wyjechali: Małgorzata Różycka, Leszek Górski, Zbigniew Januszkiewicz, Dariusz Wolny i Bogusław Zychowicz. A później drużynową mistrzynią świata w ratownictwie wodnym była Ewa Swoboda. W 1978 r. na Mistrzostwa Europy Juniorów we Florencji pojechał Adam Rzeczkowski, zdobywając srebro na 200 m motylkiem. W 1979 r. w Pucharze Świata w Tokio stratował Leszek Górski, zajmując 2 m. na 400 m st. zm. W 1989 r. B. Szuter popłynął w polskiej sztafecie 4x200 m st. dow. na ME w Bonn. W 1991 r. reprezentował Polskę na tym samym dystansie na Mistrzostwa Świata w Perth. W MEJ i Pucharze Świata jako zawodnik SMS-u startował Artur Paczyński. Zawodnik ten był też wielokrotnym rekordzistą kraju, mistrzem Polski seniorów, jako student AWF W-wa zdobył srebro na ME seniorów w Rostocku. W 1998 r. Michał Sapoń zdobył złoto na 200 m st. dow. i brąz na 100 m st. dow. podczas Światowych Dni Młodzieży w Moskwie. Rok później zostal wicemistrzem Europy juniorów. W kronikach zapisali się także inni uczestnicy MEJ: Renata Damięcka, Katarzyna Gadzikiewicz, Katarzyna Jureko, Katarzyna Praszel, Zbigniew Kwiatkowski, Lucjan Raczyński, Piotr Wojciechowski, Rafał Rychłowski, Tomasz Sobczyk, Sławomir Grabiec, Marcin Sroka, Marek Makosz, Arkadiusz Znachowski, Marta Kłosowska, Robert Kaczyński, Ewa Morga, Katarzyna Gnyp i Michał Rokicki. W szkole trenowała także olimpijka z Barcelony Magdalena Kupiec. W lidze SMS-ów Racibórz zawsze zajmował czołowe lokaty. W 1999 r. wywalczył pierwsze miejsce.

Lekkoatletyka

Na dorobek SMS-u pracowali także lekkoatleci. Królowa sportu ma w Raciborzu długą historię, już przedwojenną. W latach 1950-1970 raciborska „Spójnia” należała do najsilniejszych klubów w woj. opolskim. Jan Prasek był rekordzistą Polski juniorów w biegu na 1500 m. Na początki kształcenia lekkoatletów w SMS-ie złożyła się praca wielu ludzi, m.in. prof. Joachima Raczka, byłego rektora katowickiej AWF i PWSZ w Raciborzu, Kazimierza Stępnia, Krystiana Henkel i Michała Szepelawego. To oni doprowadzili do utworzenia sekcji lekkoatletycznej w MKS. Szkolenie skupiło się w SP 11 i SP 8. Rozwijała się baza. Przybywali trenerzy m.in. Stanisława i Karol Szynolowie i Maciej Balin, do II LO Bogumił Mańka z grupą skoczków wzwyż z Danutą Bułkowską na czele.

W roku szkolnym 1977/1978 szkolenie lekkoatletów skupiło się przy utworzonej Szkole Mistrzostwa Sportowego, choć byli także uczniami innych placówek, głównie II LO, a w końcu formalnie przejął ich SMS. Zabezpieczono bazę treningową i internat. Przyszły sukcesy. Ich symbolami są wicemistrz olimpijski z Moskwy w 1980 r. w sztafecie 4x100m Krzysztof Zwoliński, olimpijka i rekordzista Polski w skoku wzwyż Danuta Bułkowska, Jerzy Ziętara, Mariusz Szczęsny, Danuta Jasińska, Piotr Morka, Grzegorz Labus, Bogusław Szpiech, Jarosław Gasilewski,  wielokrotny medalista MP i olimpijczyk z Atlanty w 1996 r. Krzysztof Mehlich, Beata Monica-Szyjka, do dziś czynna biegaczka, uczestniczka maratonów w Jokohamie i Seulu.  

W annałach SMS zapisali się także inni: Alicja Kociołek – uczestniczka Gimnazjady w Genewie, Margita Koerner – indywidualnie brązowa medalistka biegu przełajowego na 2 km i złota medalistka drużynowo podczas Gimnazjady w Lille la Grande Motte, Mariola Olejniczak i Jadwiga Sadowska – reprezentantki Polski na mecz z Włochami, uczestniczki Zawodów Przyjaźni i Mistrzostw Europy Juniorów, Natalia Kotula – rekordzistka Polski na 300 m w hali, Koryna Kocjan, Sylwia Bednarska – rekordzistka Polski na 100 m ppł., 6 m na MEJ we Wiedniu, Leszek Hyjek, Renata Malczok, Renata Stawowiak, Ewa Sunita, Ronald Mehlich, Barbara Grzibek, Ksenia Willer, Karina Kampka, Grzegorz Machelski – uczestnik MŚJ, Ewa Piekarska, Beata Ryszkowska, Aleksandra Dereń, Bogumiła Dzionsko, Piotr Drozd – 4m na Gimnazjadzie w Anglii, 7m na MEJ w Lubljanie, Anita Myszak, Katarzyna Trejnowska, Wojciech Sitek, Patrycjusz Szwajnoch – rekordzista Polski w biegu na 2 km, Artur Walenczak, Ilona Szwed, Piotr Sławik, Anna Piętoń, Patrycjusz Sich, Edyta Butor, Patrycja Włodarczyk, Marek Motyka, Izabela Plura, Katrzyna Solich – uczestniczka MŚJMł., Aleksandra Kozubek, Tomasz Tamm, Sebastian Dawid, Zuzanna Warzecha, Justyna Kasprzycka, Marcin Niekiel. Obecnie najjaśniej świeci gwiazda Artura Nogi – mistrza świata i Europy juniorów na 110 m ppł. Dobrze prezentuje się także Katarzyna Hyjek czy Katarzyna Żebrowska.

Tak trzymać 

Obecnie SMS nosi oficjalną nazwę Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego. Placówka nie ma wyłącznie sportowego charakteru. Po reformie oświaty, od r. szk. 2002/2003, utworzono kilka klas nowej zreformowanej szkoły, w tym LO. Rozszerzono ofertę szkoły o klasy informatyczne oraz interdyscyplinarne. Sport jednak nadal jest obecny. Po powodzi z 1997 r. udało się zmodernizować pływalnię i resztę obiektów, choć do zabezpieczenia wszystkich potrzeb potrzebne są nowe. O młodzież chętną do uprawiania wyczynowo sportu coraz trudniej. Coraz częściej placówka musi bazować na raciborskim narybku, czemu służy powiązanie kształcenia w ZSOMS z SP-15.  Mimo kłopotów naborowych udaje się zdobywać medale i to jest najważniejsze dla szkoły, która w dalszym ciągu jest „kuźnią sportowych talentów”.

Szkoła raciborska powołana na zasadzie wielkiego eksperymentu sprawdziła się. Wyniki sportowe mówią same za siebie. Absolwenci w zdecydowanej większości podjęli z powodzeniem studia, także w USA. Wśród nich mamy ludzi różnych profesji (lekarze, inżynierowie, dziennikarze, nauczyciele, trenerzy). Szkoła pozwoliła im nie tylko przeżyć sportową przygodę, ale także dała solidne podwaliny pod przyszły życiowy sukces. Mieszkańcy Raciborza także zaakceptowali działalność placówki. Zawody organizowane na naszych obiektach (Grand Prix, mistrzostwa kraju i okręgu, mityngi ) pozwalają zobaczyć i poznać zawodników z czołówki krajowej i zagranicznej, promując w sposób znakomity nasze miasto i powiat.  

dyrektorzy i trenerzy

Dyrektorzy SMS-u: Jan Socha, Eugeniusz Grzeszczuk, Kazimierz Stępień, Andrzej Krajewski, Stanisław Zbroja, a obecnie funkcję tę pełni Arkadiusz Tylka.

Zastępcy dyrektora ds. sportu: Bolesław Szuter, Wojciech Nazarko, Mieczysław Tysper, Janusz Lewandowski, Sławomir Szwed i obecnie Piotr Krużołek.

Trenerzy pływania: Maria Gawliczek, Ewa Lewandowska, Sławomir Szwed, Krzysztof Pacelt, Piotr Generalczyk, Rafał Bałys, Piotr Krużołek.
Szkoleniowcy lekkiej atletyki: Zofia Wojtasiuk, Małgorzata Szal, Bożena Harasimowicz, Zbigniew Ogorzałek, Michał Olszar, Zbigniew Kołek, Bronisław Wita, Andrzej Młody, Bogusław Szpiech, Joanna Skalik, Jarosław Gasilewski, Piotr Morka, Karlol Szynol, Katarzyna Cieślicka.
Zastępcy dyr. ds. lekkoatletyki: Leopold Przygoda, Stanisława Szynol i Kazimierz Stępień.

Nie sposób pominąć legendarnych już postaci: Jolanty Olszewskiej i Jerzego Piekarskiego i nie pracującej już w szkole Katarzyny Lewandowskiej – specjalistów odnowy biologicznej. Do dnia dzisiejszego sportowców wozi na zawody Rajmund Bonk.

Sławomir Szwed