Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (797) Data wydania: 24.07.07

Jak pozbyć się drzewa?

Zamierzasz pozbyć się drzewa? Pamiętaj, że nawet jeśli należy ono do ciebie, na wycinkę musisz mieć zezwolenie.

We wniosku skierowanym do urzędu miasta czy gminy należy podać właściciela działki, na której rosną drzewa, ich ilość, rodzaj oraz obwód każdego z nich na wysokości 1,3 metra. Decyzje wydawane są najczęściej bezpłatnie. Wyjątki stanowią sytuacje, gdy wycina się drzewa pod planowaną inwestycję. Wówczas pobrana opłata trafia do Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. O wycinkę może starać się także osoba, która nie jest właścicielem gruntu, ale musi do stosownych dokumentów dołączyć jego zgodę.

Jeśli drzewo na swoim terenie zamierzają wyciąć władze miasta czy gminy, o pozwolenie muszą się zgłosić do starosty. W ubiegłym roku starosta powiatu wodzisławskiego wydał 104 pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów. Możliwość ich usunięcia regulowana jest odpowiednimi przepisami zawartymi w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 roku „O ochronie przyrody”.

Zezwolenie na usunięcie drzew nie jest wymagane w przypadku wycinki w lasach, sadach owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową, na plantacjach drzew i krzewów. O specjalne pozwolenie nie trzeba się starać, jeśli chcemy usunąć drzewa, których wiek nie przekracza 5 lat, które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także eksploatację urządzeń kolejowych.

W sytuacji, kiedy osoba usuwająca drzewa lub krzewy nie posiada wymaganego zezwolenia wydanego przez odpowiedni organ administracyjny, musi liczyć się z nałożeniem kary pieniężnej. Jej wysokość określana jest na podstawie ustawy „O ochronie przyrody”.  Może wynieść trzykrotną wysokość opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalanej na podstawie stawek dla poszczególnych rodzajów i gatunków. Przy obliczaniu kary dodatkowo liczy się obwód  pnia wyciętego drzewa, od którego zależą współczynniki różnicujące stawki.

(red)