Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (780) Data wydania: 03.04.07

Kolorowo i wiosennie

Wielkanocne ozdoby kupujemy czy robimy samodzielnie?

Ozdoby dla zabieganych

W sklepach od dłuższego już czasu można kupić wielkanocne ozdoby. Wybór jest ogromny. Są świeże kwiaty doniczkowe – miniaturowe narcyzy, tulipany, krokusy, hiacynty, prymulki, zdobione jajeczka, wianuszki do zawieszania, farbki do kolorowania jaj, nasiona rzeżuchy, kurki, zajączki, baranki. – Największy nawał klientów mamy na krótko przed świętami. Towar dowozimy na bieżąco. Musimy często uzupełniać asortyment, poniewać dobrze i szybko się sprzedaje. Najczęściej kupowane są świąteczne świece, drobne ozdoby i miniaturki kwiatów doniczkowych – mówią Beata Buchcik i Małgorzata Wieczorkiewicz, ekspedientki z kwiaciarni „Gaj–Mor” w Raciborzu.

(e)

Przepis na pisankę

Władysława Horowska z Pszowa od dwóch lat nietypowo ozdabia wielkanocne jajka. Jajka w wykonaniu pani Władysławy są zupełnie inne od tych malowanych. Wykonuje je z plastiku, a następnie ozdabia wzorami wykonanymi na szydełku. Pojawiają się także koraliki i kolorowe piórka. – Jedno jajko powstaje około godziny. To moja pasja. Na szydełku wykonuję także baranki czy zajączki – mówi mieszkanka Pszowa. Swoje wyroby najczęściej przekazuje innym w prezencie. – Są osoby, którym te jajka się bardzo podobają i to jest dla mnie najważniejsze – dodaje Władysława Horowska.

(raj) 

Sposób na bazie

Pani Teresa co roku przed Wielkanocą, już od 15 lat sprzedaje bazie. Sama je też zbiera i robi z nich pęczki. W ten sposób dorabia do emerytury. – To wcale nie takie proste. Żeby były ładne, gałązki trzeba zacząć zbierać już w styczniu albo lutym i z każdej bazi pościągać łuski. A ile się przy tym trzeba nachodzić i namarznąć! – opowiada pani Teresa, handlująca baziami na tzw. małym targu w Raciborzu. Sprzedaje też wielkanocne palmy, które również robi sama z rosnących na mokradłach traw i kwiatków z własnego ogródka.

(Adk)