Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (778) Data wydania: 20.03.07

Szczęście jest bardzo blisko

Na rowerze jeździ wieczorami, kiedy na ścieżkach rowerowych nad zalewem rybnickim nie ma już tłoku.

Kiedy jest ładna pogoda Peria sama prowadzi mnie na rowerowy spacer, kiedy pada deszcz, chowa się w mieszkaniu tak, że nie mogę jej znaleźć – żartuje Olgierd Filak z Rybnika.

Szczęścia ponoć nie trzeba szukać daleko, bo leży ono w zasięgu ręki. I nie potrzeba żadnych specjalnych zabiegów, żeby je znaleźć. Może właśnie wystarczy wsiąść na rower i wyruszyć przed siebie jedną ze ścieżek, których w Rybniku jest bardzo dużo. Olgierd Filak z Rybnika od sześciu lat regularnie i codziennie pokonuje na dwóch kółkach około 25 kilometrów. – Jazda na rowerze to wspaniałe przeżycie. Ruch, wypoczynek, swoboda i radość, kiedy człowiek pokonuje samego siebie, swoją własną słabość. A podczas wysiłku wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z każdej takiej wyprawy wraca się zadowolonym i wypoczętym. To wspaniały pomysł na codzienny relaks – mówi o rowerowych wycieczkach po mieście Olgierd Filak z Rybnika. Podczas wypraw wiernie towarzyszy mu Peria – długonoga suka dość rzadkiej rasy rhodesian ridbeback. – Najpierw to Peria mnie wyciągała na rowerowe spacery i właściwie to z powodu jej spacerów zacząłem jeździć, a teraz bywa, że to ja muszę ją wyciągąć. Kiedy pada deszcz, chowa się w mieszkaniu tak, że nie mogę jej znaleźć  – żartuje Olgierd.

Rower wieczorową porą

Nie przeszkadza mu deszcz, mgła czy zimno. Mało tego, na rowerowe wycieczki rybniczanin wybrał dla siebie dość nietypową porę dnia: późny wieczór. – W ciągu dnia na ścieżkach jest tłoczno, szczególnie przy ładnej pogodzie. A wieczorami nie ma już nikogo. Można delektować się ciszą i wolnością – mówi o rowerowej formie wypoczynku Olgierd Filak. Jak mówi, tego typu wyprawa to doskonały pomysł nie tylko na spędzenie niedzieli w mieście, w gronie rodziny czy przyjaciół, ale także sposób na codzienny relaks po ciężkim dniu pracy. – Zapalam światła w rowerze, światło przy obroży ma także mój pies. Jadę sobie w ciszy, spokoju. Czasem robię odpoczynki i staram się jak najmniej jeździć asfaltowanymi drogami. Większą radość daje mi podróżowanie ścieżkami przez pola, łąki i lasy. Takie szlaki też można znaleźć w naszym mieście i jest to jeden z atutów Rybnika – dodaje rybniczanin.

Ważył 120 kg!

A jeszcze osiem lat temu zupełnie inaczej spędzał wieczory. Po pracy zjadał kaloryczne obiady. Ważył 120 kg. Aż pewnego dnia powiedział: dość. Zaczął inaczej żyć. Odpowiednia dieta, a także systematyczny ruch pozwoliły mu skutecznie schudnąć. W przeciągu dziewięciu miesięcy zrzucił czterdzieści pięć kologramów! Zainteresowały się nim wtedy nawet ogólnopolskie gazety. Od tamtej pory Olgierd Filak nigdy już nie powrócił do starego stylu życia i dzisiaj może się pochwalić szczupłą, wysportowaną sylwetką. Systematycznie i wytrwale jednak na to pracuje. Regularnie ćwiczy na siłowni, gra w tenisa, jeździ na rowerze i konno, codziennie także pływa. Dzisiaj chętnie opowiada o tym, jak stracił zbędne kilogramy, ale, jak mówi, nie robi tego dla własnej sławy. Traktuje to jako zachętę dla innych ludzi, którzy borykają się z podobnymi problemami.

Brakuje wypożyczalni

Sieć ścieżek rowerowych w Rybniku jest rozbudowana. Trasy są dostępne i dobrze oznakowane. Brakuje  jedynie połączeń z terenami rekreacyjnymi, przeszkadza też tłok szczególnie na najbardziej uczęszczanych trasach nad zalewem. – Brakuje również w mieście wypożyczalni rowerów. Szkoda, bo czasem przydałby się dodatkowy rower, kiedy przyjeżdża do nas ktoś w gości i chcielibyśmy razem pojechać na spacer – dodaje Olgierd Filak.

Iza Salamon