Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (778) Data wydania: 20.03.07

Machina i krzepa z maślanki

Eliksir sprawił, że budowa średniowiecznego trebuszetu była dla Załogi Grodu Raciborskiego pestką.

W sobotę o północy w Tworkowie lał się szampan i słychać było okrzyki sukcesu. Tak siedmiu przyjaciół świętowało zbudowanie pierwszej machiny oblężniczej.

Od piątkowego popołudnia aż do sobotniej północy Robert Kwaśnica, Adam Wallach, Michał Mrosek, Martin Wojtek, Przemek Heczko, Wojtek Heczko i Bartek Gałkowski   z raciborskiej Załogi Grodu Raciborskiego bezustannie przycinali i piłowali drewno, wkręcali śruby i związywali linami poszczególne elementy trebuszetu, konstrukcji Wallacha. –  To prawdziwy fan wszystkiego, co strzela i lata – mówili o Adamie, studencie chemii, koledzy z bractwa. Machina zbudowana została  zgodnie z oryginałem, na podstawie dawnych rycin. Ze względów praktycznych i finansowych została pomniejszona. By umożliwić jej transport, mocowana jest na śrubach. Jej wysokość z ramienia to 6,60 m.

Z wykonaniem projektu chłopaki uporali się szybko, bo są specjalistami w budowaniu grodów i średniowiecznych urządzeń. – Mamy doświadczenie i z przyjemnością podejmiemy się każdego nowego wyzwania. To dla nas wspaniała zabawa – mówił Michał, kapitan drużyny łuczniczej w bractwie. Humoru i krzepy dodawał im eliksir, którego w tworkowskim sklepie wykupili cały zapas. Cudownym napojem okazała się pożywna... truskawkowa maślanka.

Podczas gdy ich machina wystrzeliwuje „bezpieczne”, jak twierdzą, pociski na odległość 70 m – w średniowieczu podobne służyły do kruszenia murów, zapalania wiosek lub jako broń biologiczna do przerzucania za mury przeciwnika padliny, co miało wywołać w grodzie epidemie – opowiadał Robert, student historii na PWSZ, kasztelan i główny dowodzący załogą. Z czego zrobione są kule, młodzi rycerze nie chcą zdradzić, tłumacząc żartobliwie, że są wynalazcami pierwszych bezpiecznych pocisków, którymi można strzelać do ludzi.

Aby machina przetrwała wiele bitew na rycerskich festynach i turniejach, została 13 marca rozebrana i bezpiecznie złożona w szopie jednego z członków bractwa. Kolejny jej pokaz odbędzie się w maju podczas dziesiątej rocznicy założenia Załogi Grodu Raciborskiego. Tego dnia odbędzie się również uroczysty chrzest machiny, której oficjalna nazwa brzmieć będzie „Ajne Maszine” ( z j. niem. eine  Maschine).

Rycerstwo to dosyć kosztowne hobby.  Ceny mieczy kształtują się od 300 do 5 tys. zł. Załoga Grodu Raciborskiego radzi sobie jak może i wiele eksponatów i ubiorów wykonuje sama. Kolczugi robi Adam Wallach, a stroje szyje siostra Roberta, Cecylia.

B.S.