Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (774) Data wydania: 20.02.07

Smutny koniec

O Pietrowicach Wielkich mówiono kiedyś „wieś krawców”. Dziś ten zawód odchodzi w niepamięć.

W dzisiejszych czasach, gdy zakup ubrania nie wymaga najmniejszego wysiłku, w zapomnienie odchodzą krawieckie warsztaty, w których każdy klient traktowany był indywidualnie, a szyty na wymiar strój służył przez lata.  

W domu Alfreda Palety jeszcze w roku 2006 istniał warsztat krawiecki. Stały w nim maszyny, które pamiętały czasy, gdy Pietrowice Wielkie dumnie nosiły nazwę „wsi krawców”. Dziś z dawnej sławy, podobnie jak z pracowni emeryta, niewiele pozostało.

Młody Alfred, choć pragnął zostać rzeźnikiem, przejął fach po ojcu i dziadku. Nie było w tym nic dziwnego bo, jak mówi  każdy syn przejmował robotę po ojcu. Wiedzę teoretyczną wraz z tytułem mistrza krawiectwa męskiego zdobył w raciborskiej szkole zawodowej. Praktyki i doświadczenia nabrał pod czujnym okiem ojca, później przez 40 lat pracował w krajalni spółdzielni „Jedność”. – W 1946 roku, gdy brakowało ubrań, przywoziliśmy wałek materiału z Katowic, cięliśmy go nożycami i zabieraliśmy się do pracy – opowiada były krawiec. Nie było dzisiejszych maszyn do prasowania, a żelazka ważyły kilka kilogramów.  Zamiast maszyn overloków kobiety własnoręcznie „obrzucały” materiał, by się nie strzępił. Była to praca od rana do wieczora, choć wiekszość mężczyzn w ciągu dnia pracowała na roli a po zmroku zasiadała do szycia.  Z czasem, gdy we wsi powstała spółdzielnia krawiecka, młodzi kolejno przenosili się pod jej dach, jednak starsi woleli pozostać przy chałupnictwie.
– Po wojnie szyto w niemal każdym pietrowickim domu – wspomina 75-letni mężczyzna. Rozgłos i dobre imię pietrowickich fachowców sprawiły, że we wsi  zamawiano mundury dla górników, strażaków, orkiestr.

Niestety dziś nawet z przysłowiową świeczką trudno znaleźć chłopców wykonujących ten zawód lub chcących się w tym kierunku kształcić – twierdzi pan Alfred. Rzeczywiście, w zakładzie „Jedność” szyją wyłącznie kobiety, z których większość jest dojezdna. – Krawiectwo jest w Pietrowicach już dawno pochowane – stwierdza ze smutkiem pan Alfred.

B.S