Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (741) Data wydania: 27.06.06

Nie taki plan straszny

Zmieniły się metody konsultowania projektu planu ochrony parku krajobrazowego. Czy dokument, który do tej pory spędzał sen z powiek mieszkańcom i samorządowcom przestanie budzić opór i niechęć?
Przypomnijmy, dokument opracowywany był na zlecenie wojewody, projekt wykonała firma Citex z Katowic. Obowiązek jego sporządzenia wynika z ustawy o ochronie przyrody i ma zapewnić stworzenie podstaw polityki przestrzennej, określenie zasad, kierunków i form działania, umożliwiających zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych parku.
 
Plan od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Zastrzeżenia mieli radni, którzy skarżyli się, że nie współgra on z dokumentami gminnymi i niesie groźbę zablokowania rozwoju gminy. Mieszkańcy obawiali się nadmiernej ingerencji w ich prywatną własność, rygorystycznych nakazów dotyczących m.in. ograniczenia rozbudowy, wysokości ogrodzenia, chemizacji rolnictwa.
 
Mnie niepokoiły niektóre zapisy, których już w ogóle się nie stosuje. Chodzi np. o niedopuszczanie w pewnych strefach innej zabudowy niż letniskowa. W prawie polskim nie istnieje obecnie precyzyjne określenie odróżniające coś takiego jak zabudowa letniskowa od innych typów zabudowy mieszkaniowej - mówi Ewa Kubica z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej, od niedawna mieszkanka Jankowic.
 
Kolejna sprawa dotyczyła procentowego ograniczania rozbudowy. Takie zapisy nie powinny występować nawet w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego opracowywanych w skali 1:1000 albo 1:2000, a co dopiero w skali 1:25000 jak w przypadku tego dokumentu.
 
W tej skali, bez szczegółowych badań wstępnych, zapisy te są niczym nie uzasadnione. Projekt był, moim zdaniem, nie do końca właściwie opracowany, miejscami po prostu nieprofesjonalny - dodaje.
 
Zarzutów było wiele. Wszyscy zainteresowani mogli się podzielić swoimi obawami podczas dyskusji, jaka toczyła się w kwietniu w Jankowicach z okazji Dnia Ziemi. Wobec nie milknących kontrowersji wokół planu, dyrekcja parków krajobrazowych, 13 czerwca, zorganizowała w tej sprawie spotkanie w Rudach. Wzięli w nim udział przedstawiciele gmin, których tereny znajdują się w granicach parku. Marek Broda, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oświadczył, że wobec „niepotrzebnych emocji” osobiście zamierza nadzorować prace nad projektem. Zapewnił też, że będą przeprowadzone ponowne konsultacje z zainteresowanymi podmiotami a uwagi gmin będą uwzględniane, o ile nie naruszą podstawowych zasad ochrony przyrody.
 
Istotne zmiany to m.in. zniesienie zapisów o procentowym ograniczaniu rozbudowy i możliwość negocjacji granic stref. Szanowane będą tzw. prawa nabyte dotychczasowych właścicieli działek, a metody ochrony krajobrazu na terenach zabudowanych zostaną przedstawione w formie zaleceń a nie nakazów.
 
Propozycja dyrektora Brody otwiera drogę do dalszych konsultacji i daje możliwość porozumienia - mówi Ewa Kubica, która reprezentowała Jankowice na spotkaniu w Rudach.
 
(e.Ż)