Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (735) Data wydania: 16.05.06

Film o tajemnicy

W Młodzieżowym Domu Kultury, 26 kwietnia, odbyła się premiera filmu pt. „Tajemnica raciborskiego zamku”, nakręconego przez dzieci z kółka dziennikarskiego.
Fabuła jest równie intrygująca, co tytuł. Szkolna bibliotekarka odnajduje tajemniczy list sprzed wieków, w którym Ofka Piastówna pisze o ukrytym skarbie. Informacje o znalezisku zdradza profesorowi. Ich rozmowę podsłuchały uczennice, które w dwóch grupach postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Skarb ukryty jest w podziemiach raciborskiego zamku i obłożony klątwą. Strzegą go duchy. Choć czarny bohater stara się pokrzyżować szyki uczennicom, historia kończy się szczęśliwie. Akcja drugiego filmu pt. „Królestwo przeszłości” rozgrywa się w średniowieczu, do którego zostaje przeniesiona współczesna bohaterka, dziewczynka o imieniu Julka. Co z tego wyniknie, będzie można przekonać się 15 maja, podczas premierowej projekcji.
 
W filmach wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, działające w kółku dziennikarskim MDK, prowadzonym przez Ewę Wawoczny. To był pomysł młodzieży. Mieliśmy zajęcia z kamerą i dzieci wymyśliły, że można zrobić film. W przedsięwzięciu zgodził się wziąć udział Adrian Szczypiński, montażysta „Wiadomości Raciborskich” i współtwórca jednej z najpopularniejszych stron internetowych na temat efektów specjalnych. Młodzież mogła dzięki temu poznać podania na temat historii Raciborza a jednocześnie przekonać się, jak wygląda praca na planie filmowym – mówi Ewa Wawoczny, która wyreżyserowała obydwa filmy.
 
Ekipa filmowców otrzymała zgodę z raciborskiego starostwa na kręcenie ujęć na terenie zamku. Część zdjęć nagrano w SP 1. W szkole urządziliśmy mieszkanie Hieronima Gdacza. Dzieci poprzynosiły rekwizyty, żeby wyglądało, że jest to dom starego bibioltekarza a tak naprawdę była to lekcyjna klasa – zdradza kulisy powstawania filmu Ewa Wawoczny. Przyznaje, że przygotowań do niego było bardzo wiele. Potwierdzili to też młodzi aktorzy. Jednocześnie zapewniali, że udział w filmie był dla nich wielką przygodą. Licznie przybyli na premierę rodzice nie kryli dumy ze swych pociech i słów uznania dla reżyserki za efekt, jaki udało jej się osiągnąć w pracy z dziećmi.
 
Karolina Witkowska
Zagrałam złą i zrzędliwą bibliotekarkę, która chciała zdobyć skarb. Rola nie była trudna. W końcowej scenie miałam pocałować się z Hieronimem Gdaczem, ale kolega, który go grał, nie chciał tego.
 
Marcin Jaśkowski
Grałem profesora. Scena była krótka i poszła szybko. Jak ktoś zapomniał tekstu to trzeba było powtarzać ujęcie. Jestem dumny z filmu, tak jak koledzy i nasi rodzice.
 
Violett Zaleska
Córka grała uczennicę. Film jest bardzo ładny. Nie wyobrażałam sobie, że tak wspaniale wyjdzie. Dzieci przed kamerą były swobodne. Jestem dumna z córki, że wytrwała przy realizacji filmu, a było ciężko.
 
Marek Niewrzoł
Czuję duże wzruszenie i dumę z syna. Jestem zaskoczony profesjonalizmem wykonania i montażu. Świetna muzyka. Jak na amatorski sprzęt efekty są rewelacyjne. Syn żył tym filmem.
 
Jolanta Zacharko
W filmie grała moja córka i połowa klasy, której jestem wychowawczynią. Bardzo mi się podobało. Nie spodziewałam się takich efektów. Klasa bardzo to przeżywała. Chcą kręcić kolejne filmy.
 
(Adk)