Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (735) Data wydania: 16.05.06

Wczoraj i dziś pogranicza

Od trzech lat Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki korzysta ze środków unijnych, by pielęgnować miejscowe tradycje i promować współczesne walory przygranicznych terenów.
Zespół realizuje projekt promujący atrakcje przyrodnicze, architektoniczne i kulturowe gminy Krzyżanowice i okolic. Nazwano go „Tradycja i współczesność w kulturze pogranicza polsko – czeskiego”. To tzw. projekt „lustrzany” z gminą Hać, wzbogacający współpracę wspólnot lokalnych po obu stronach granicy. Łączy w sobie działania plastyczne, koncerty, prezentacje taneczne i teatralne oraz seminarium naukowe.
 
29 i 30 kwietnia przy ruinach tworkowskiego zamku odbył się koncert pt. „Taniec i muzyka pogranicza polsko-czeskiego”. Zaprezentowały się na nim zespoły: „Uśmiech” działający przy Centrum Kultury w Tworkowie, prowadzony przez Ilonę Świerczek; zespół mażoretek „Promyk” Aldony Krupy – Gawron z ZSO w Tworkowie; „Tworkauer Eiche - Tworkowskie Dęby” prowadzony przy miejscowym DFK. Przedszkolaki z Szilerzowic oraz z Chałupek odtańczyły wiązankę tańców ludowych. Prezentowali się też laureaci XII Przeglądu Młodych Talentów. Nagrody wręczyli im wójt Leonard Fulneczek i organizator przeglądu dyrektor GZOKSiT Grzegorz Utracki. Ponadto wystąpiły zespoły ludowe: czeski „Srubek” ze Štpánkovic oraz ukraiński „Słowianeczka” z Kijowa. W niedzielę można było obejrzeć występ Orkiestry Dętej KWK „Anna” i minirecital Patrycji Zisch z Bolesławia. Aktorzy amatorzy z tej wsi przedstawili tradycyjną Biesiadę Śląską pt. „S… jak straż”. Prowadzili ją Maria Riedel i Gerard Grzybek. Gośćmi honorowymi imprezy były władze samorządowe gmin partnerskich – Krzyżanowic, Piszcza, Szilerzowic i Haci.
 
Plener malarski „Sztuka sakralna pogranicza” trwał od 1 do 6 maja. Na zaproszenie organizatorów przyjechało dziesięciu polskich i czeskich artystów plastyków z Piszcza, Haci, Szilerzowic, Bytomia, Zawiercia, Tychów, Radlina, Raciborza, Sosnowca oraz Krzyżanowic. Malarze za temat swoich prac obrali kościoły i kapliczki. Komisarzem pleneru był już trzeci raz Bernard Adamczyk, nauczyciel z ZSO w Krzyżanowicach, artysta plastyk, znawca kultury i historii regionu. Ten plener miał najwyższy poziom z dotychczasowych. Młodzi uczyli się od tych z większym doświadczeniem, a starsi nabrali młodego ducha. To nas wszystkich ubogaciło – uważa Adamczyk. Mam nadzieję, że doczekamy się okrągłego jubileuszu tego pleneru. Łączymy tu relaks z twórczością. Być może nasze poprzednie jak i przyszłe prace stworzą kiedyś galerię sztuki współczesnej w gminie Krzyżanowice? – zastawia się Eryk Pudełko z Tychów, jeden z artystów. Do pochwał dołącza się Barbara Jonderko-Jagła z Bytomia. Jeździłam na różne plenery. Ten jest świetnie zorganizowany, artyści mają możliwość swobodnej pracy, tereny są przepiękne, a organizacja bez zarzutu. To wzorcowe przedsięwzięcie – podkreśla artystka z Bytomia. GZOKSiT zaprezentuje obrazy z pleneru oraz z warsztatów plenerowych dla uczniów polskich i czeskich na swojej wystawie.
 
Prowadzącym i odpowiedzialnym za całokształt prac organizacyjnych projektu jest Grzegorz Utracki, a koordynatorem Sabina Ciuraszkiewicz. Na 27 maja zaplanowano koncert muzyki klasycznej w kościele Św. Anny w Krzyżanowicach, a 30 maja otwarte seminarium naukowe pt. „Tradycje i obrzędy ludowe a wczoraj i dziś pogranicza polsko-czeskiego” wraz z otwarciem wystawy poplenerowej w Centrum Kultury w Tworkowie.
 
(opr. m)