Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (735) Data wydania: 16.05.06

Pomnik na widoku

Po 61 latach do lasu Widok wrócił kamień-pomnik Eichendorffa. Stoi w miejscu upamiętniającym brzesko-pogrzebieńskie wędrówki słynnego romantycznego poety.
Namiętna miłość
 
W okolice Brzezia zaprowadziła młodego Josepha von Eichendorffa (1788-1857) miłość do Luisy von Larisch (wedle metryki kościelnej urodzona w 1792 r. a ochrzczona w Rybniku Aloysia Anna Wiktoria), córki pana na Pogrzebieniu. Choć obu kochanków łączyło gorące uczucie przypieczętowane zaręczynami w 1809 r., to rodzice naszego bohatera zdawali się tego nie dostrzegać. Co więcej, dalecy byli od akceptacji związku. Eichendorffowie na Łubowicach byli wprawdzie równie biedni i zadłużeni co Larischowie, jednak mierzyli wyżej. Upatrzyli dla syna inną partię, a mianowicie hrabinę Julię Hoverden, siostrzenicę i spadkobierczynię po Johannie Friedrichu von Eichdendorff, panie na Tworkowie i Szylerzowicach. Widzieli w mariażu z Hoverdenówną szansę na poprawienie statusu majątkowego zarówno syna jak i swojego. Wuj poety bowiem był dość majętny i miał znacznie więcej powodzenia w interesach niż jego ojciec, który nota bene musiał uciekać z Łubowic przed komornikiem.
 
Rodzice musieli się obejść smakiem, bo młody Joseph z ożenku z Luizą nie miał zamiaru rezygnować. Na kształtującą się u niego wyobraźnię poety romantycznego wpłynęły zaś liczne wizyty w Brzeziu i Pogrzebieniu. Zachwycał go las Widok, na którego skraju rzekomo siadał i wpatrywał się w pogrzebieński pałac, gdzie mieszkała wybranka. Do ślubu z nią doszło w 1815 r. we Wrocławiu. Poeta zaciągnął się wówczas jako urzędnik do ministerstwa wojny, z racji czego wnet wyemigrował do Berlina, prosił ponoć jeszcze rodziców o zgodę na ślub, a jej nie otrzymał. Co więcej, nie dostał nawet od nich błogosławieństwa. Nie cieszył się także ich obecnością na samej ceremonii.
 
Szwedzki granit
 
Ta tragiczna bądź co bądź historia pozostała w tle uwielbienia, jakim miejscowi zaczęli darzyć poetę. Już pod koniec XIX w. jego sława zaczęła zataczać w Niemczech coraz szersze kręgi i modne stało się upamiętnianie miejsc pobytu wieszcza. Tak też zrodził się pomysł, by nadać odpowiedniego splendoru lasowi Widok. W stawie przy zagrodzie Jana Łatki w Pogrzebieniu (około 120 m od obecnej wschodniej pierzei tutejszego kościoła) znajdował się ogromny szwedzki czerwony granit. Poeta miał nieraz przebywać z narzeczoną w jego pobliżu. Nauczyciel brzeskiej szkoły niejaki Piegza stanął na czele komitetu, który postawił sobie za cel, by kamień ów przetransportować pod las i uczynić zeń pamiątkowy obelisk. Łatka zgodził się sprzedać ową pamiątkę po ostatnim zlodowaceniu, na co poszły składki różnych mniejszych bądź większych sponsorów, w tym Vogta, pana na pogrzebieńskim pałacu.
 
Jesienią 1907 r. rozpoczęto niełatwą operację przetransportowania go w wybrane miejsce. Granit ważył wedle różnych informacji od 21 do 23 ton. Konie dał rolnik Warmuła. Do wyciągnięcia ze stawu użyto łańcuchów, potem jakiejś nieznanej bliżej konstrukcji służącej do przewozu obelisku, wreszcie znów łańcuchów, bo koła grzęzły w polu przed Widokiem. W końcu poradzono sobie z zadaniem. Na kamieniu wyryto napis „Leśnemu piewcy Josephowi von Eichendorffowi”. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 26 listopada 1907 r. Potem odbyła się zabawa w sali Burdzika w Pogrzebieniu. Debatowano tam ponoć nad pomysłem przemianowania nazwy wsi na Luisendorf.
 
Kto wysadził pomnik?
 
W 1945 r. jesienią w nieznanych bliżej okolicznościach kamień Eichendorffa został wysadzony w powietrze. Jak wieść niesie, nie uczynili tego wcale stacjonujący na Widoku Rosjanie, lecz miejscowi brzescy chłopcy, synowie znanego miejscowego działacza narodowego. Ci, którzy coś wiedzą niechętnie jednak opowiadają o tym zdarzeniu.
 
Kilka lat temu powstał komitet, któremu przewodniczył Józef Świerczek. Postawił sobie za cel odtworzenie pomnika. Po wielu staraniach komitet dopiął swego. 6 maja z udziałem parlamentarzystów, władz miasta i powiatu oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Brzezia na starym miejscu znów stanął obelisk upamiętniający pobyt tu wielkiego poety – dziś symbolu polsko-niemieckiego pojednania.
 
Grzegorz Wawoczny