Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (720) Data wydania: 31.01.06

Krwiodawcy okazali serce

Już od niedzielnego ranka w raciborskiej stacji krwiodawstwa ustawiały się tłumy chętnych by oddać krew na rzecz ofiar katastrofy w Katowicach. Wiele z tych osób krew oddało po raz pierwszy.
28 stycznia w Katowicach runął dach hali targowej, w której odbywała się wystawa gołębi. Przygniótł wystawców i zwiedzających. Nie żyje 67 osób, 141 jest rannych. Katowicka tragedia nikogo nie pozostawiła obojętnym. Na pomoc ofiarom katastrofy budowlanej ruszyli też raciborzanie, którzy ustawili się w kolejce by oddać krew.
 
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i  Krwiolecznictwa w Raciborzu chętni zgłaszali się już rankiem następnego dnia. Jak tylko usłyszałem o tym, co się stało, od razu postanowiłem oddać krew. Przyszedłem tu już o 8.00 rano, ale centrum nie było jeszcze czynne – mówi Franciszek Jarosz. Krew oddawał już wcześniej. Tym razem przyjechał z córką i jej narzeczonym. Robię to po raz pierwszy. Jest taka potrzeba, więc należy się zjednoczyć i pomóc – mówi córka Magda. Pierwsze, co przyszło mi na myśl, gdy dowiedziałam się o tej tragedii, to co by inni ludzie zrobili gdybym ja tam była i potrzebowała pomocy -  przyznaje Magda Janas. Krew przyszła oddać wraz z koleżankami. To była spontaniczna decyzja. Padło hasło, że jedziemy oddać krew i jesteśmy – zapewnia Monika Fojcik. To przecież nic nie kosztuje. Gdy tylko się dowiedziałam, pomyślałam, że chcę coś zrobić, żeby pomóc tym ludziom – mówi Barbara Dobrzyniecka, która już kiedyś oddawała krew i to ona namówiła do tego koleżanki. Dziewczyny zadzwoniły po mnie, bo wiedziały, że mam minusową grupę krwi, a taka jest najbardziej potrzebna – dodaje Magda.
 
Ludzie zgłaszali się całymi rodzinami. Żona jest honorowym dawcą krwi, ja oddam po raz pierwszy – przyznaje Zbigniew Pieruszka. Zapewnia, że żona Małgorzata nie musiała go do tego długo namawiać. Łukasz Karbownik jest jeszcze za mały, by być dawcą. Przyszedłem z tatą, który oddaje krew. Jakbym mógł, też bym oddał, żeby ludziom życie ratować – mówi chłopiec. Był wypadek, trzeba ratować ludzi - przy okienku, w którym odbywa się rejestracja, Sylwester Błaziak tłumaczy synkowi Irkowi, dlaczego tu przyszli.
 
Już kiedyś o tym myślałam, ale do tej pory jakoś nie wychodziło. Najwyższy czas. Teraz mam zamiar oddawać krew częściej – mówi Weronika Nowosielska. Na apel o krew odpowiedzieli też strażacy. Nasza jednostka jest bardzo mobilna. Wystarczył jeden sms i bez problemu nazbierało się 17 ludzi  – opowiada Krzysztof Bartoń, prezes OSP Siedliska. Drużyna się skrzyknęła i każdy, któ mógł, przyjechał. Jakby zadzwonili po nas do Katowic, też byśmy pojechali – zapewnia Piotr Szebel z OSP Markowice.
 
W budynku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu robi się tłoczno od chętnych do oddania krwi. Wszyscy argumentują to chęcią niesienia pomocy ofiarom katowickiej tragedii. Odzew jest bardzo duży. Ludzie czekają w kolejkach do pobrania krwi, ciągle przychodzą następni -  mówi Irena Mróz, kierownik Oddziału Metodyczno – Organizacyjnego RCKiK w Raciborzu. W akcję zaangażowani są wszyscy pracownicy centrum, także w oddziałach terenowych, czyli Rybniku, Pszowie i Jastrzębiu Zdroju. Jak tylko usłyszeliśmy o tragedii, wiedzieliśmy, że akcja będzie potrzebna. Nie czekaliśmy na odgórne polecenia i zaczęliśmy działać -  dodaje.  Co chwilę wpływają zaktualizowane informacje na temat liczby dawców i litrów pobranej krwi.
 
Przez całą niedzielę udało się zebrać  w sumie 250 litrów krwi od 560 dawców, z czego aż 480 osób oddało krew po raz pierwszy.  Chętnych było znacznie więcej, jednak nie wszystkim pozwolił na to stan zdrowia. W Raciborzu pobrano 66 litrów krwi od 150 dawców,  w Rybniku 90 litrów od 201 dawców, Jastrzębiu 60 litrów od 135 dawców, Pszowie 34 litry od 77 dawców. W ciągu jednego dnia spontanicznie udało się zebrać tyle krwi, co normalnie w trakcie przynajmniej tygodnia zorganizowanej akcji.
 
Gorąco dziękuję wszystkim, którzy oddali krew. Tak liczny udział w tej spontanicznej akcji potwierdził, że w obliczu nieszczęścia potrafimy łączyć się i nie pozostajemy obojętnymi na los dotkniętego tragedią człowieka – podsumowuje niedzielną akcję Maria Wiecha, dyrektor RCKiK w Raciborzu.
 
(A. Dik)