Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (682) Data wydania: 15.11.05

Topole pod topór

Jeszcze nikt nie wydał takiej wojny topolom. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” złożyła do magistratu wniosek o zgodę na wycięcie 159 drzew tego gatunku. Na razie tylko na Ostrogu. Powód? Nie chcą ich mieszkańcy. Drzewa niszczą infrastrukturę.
„Nowoczesna” uzasadnia swój wniosek petycjami mieszkańców i szkodami, jakie topole wyrządzają w infrastrukturze. Zarząd twierdzi, że system korzenny tych drzew niszczy nawierzchnie dróg, uszkadza chodniki i kanalizacje. Konary są stare, zagrzybione i zapleśniałe, a gałęzie grożą złamaniem. To z tego powodu mieszkańcy chcą się topoli pozbyć. Prezes Tadeusz Wojnar twierdzi, że na te apele nie może pozostać głuchy. Pokazuje pismo ludzi z ul. Pomnikowej. Pod prośbą o wycięcie drzew podpisało się kilkanaście osób. Pierwszy wniosek spółdzielni dotyczy na razie Ostroga. Prezes nie ukrywa jednak, że chce pozbyć się topól na pozostałych osiedlach, a na ich miejscu zasadzić szlachetne gatunki.
 
Pierwszy raz spotkałam się z wnioskiem na tak dużą liczbę drzew – mówi Zdzisława Sośnierz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta. Na ostatniej sesji prezes T. Wojnar, jednocześnie przewodniczący Rady Miasta, chciał, by ratusz przygotował rozwiązanie, swego rodzaju regulamin, na podstawie którego zgoda na usuwanie topól będzie wydawana szybko i bezpłatnie. Naczelniczka tłumaczyła wówczas, że regulują to przepisy rangi ustawy. Gmina nie może więc ustanawiać własnych. Na wycinkę trzeba mieć zgodę, urzędnicy muszą naliczyć opłatę (w przypadku jednej dużej topoli od 8 do 10 tys. zł), od której można odstąpić jeśli spełnione są warunku z art. 86 ustawy prawo ochrony przyrody. Przyjmujemy te reguły. Uzasadniamy, że drzewa przynoszą naprawdę więcej strat niż korzyści – mówi prezes Wojnar.
 
Naczelnik Z. Sośnierz w rozmowie z nami nie ukrywa, że wniosek „Nowoczesnej” zostanie załatwiony negatywnie. Wydanie decyzji poprzedzi jednak żmudna praca. Każde wnioskowane do wycięcia drzewo trzeba obejrzeć i opisać. Jej zdaniem wśród społeczeństwa funkcjonuje błędne przekonanie o szkodliwości topoli. Drzewo to co prawda szybko rośnie, jest bardzo ekspansywne, ale odpowiednio pielęgnowane może stanowić ozdobę miast. Widziałam pięknie utrzymane topole w centrum Paryża. Z nimi jest jak z kobietami. Nie ma kobiet brzydkich, są tylko nie zadbane – tłumaczy naczelniczka. Przyznaje jednak, że użyteczność topoli jest zależna od gatunku. Jak się mnie ktoś spyta, czy podobają mi się te na pl. Długosza, to powiem, że nie – dodaje Z. Sośnierz.
 
Prezes T. Wojnar zapowiada, że będzie konsekwentnie dążył do zastąpienia topoli na osiedlach „Nowoczesnej” szlachetnymi gatunkami drzew.
 
Topole wycina się w wielu polskich miastach. Przeciwko wycince protestują ekolodzy i przyrodnicy. Na stronach internetowych, zarówno botanicznych jak i medycznych, można spotkać skrajnie różne wypowiedzi na temat rzekomych i rzeczywistych zagrożeń związanych z tym gatunkiem, m.in. dla alergików. W Polsce najbardziej rozpowszechnione są trzy rodzime gatunki: topola czarna, topola biała zwana też białodrzewem oraz topola drżąca czyli europejska osika. Niektóre topole posiadają walory dekoracyjne, w czym przoduje odmiana włoska topoli czarnej. Wszystkie topole mają nasiona opatrzone włoskami, które umożliwiają im rozsiewanie za pomocą prądów powietrza. Dlatego drzewa te nie powinny być sadzone na terenach zabudowy miejskiej, gdyż okres ich owocowania jest niezwykle uciążliwy dla mieszkańców. Zapewne każdy zetknął się z kłębami topolowej „waty” gęsto fruwającej w powietrzu i ścielącej się grubym kobiercem po ziemi. Za: www.salamandra.org.pl/magazyn/b11a06.html.
 
Art. 86 ustawy prawo o ochronie przyrody mówi, że nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:
(…)
4) które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych;
5) które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi;
(…)
8) z terenów zieleni komunalnej, z parków gminnych, z ogrodów działkowych i z zadrzewień, w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew i krzewów;
9) które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości;
10) topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm, mierzonego na wysokości 130 cm, nie należących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków
 
G. Wawoczny