Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (670) Data wydania: 23.08.05

Las w doniczce

Szkółka działa szybko. Sosna jest tu „gotowa” w rok, choć gdzie indziej rośnie dwa lub trzy lata.
Gospodarstwo Szkółkarskie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, które produkuje sadzonki drzew leśnych. Szkółka kontenerowa w Nędzy powstała po pożarze z 1992 r., który strawił ponad 9 tys. ha lasu. Pojawiło się wówczas ogromne zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy, by odtworzyć zniszczony las. Na wysterylizowanej glebie sadzonki nie chciały się przyjąć, więc wybudowano laboratorium.
 
Nazwa szkółki pochodzi od kontenerów – doniczek z nasionkami. Wędrują one do szklarni, tam nasiona kiełkują i po 6 tygodniach stają na tzw. polach zraszania. Po jednym sezonie wegetacyjnym (rok) sadzonki jadą do lasu.
 
Pomimo krótkiego cyklu produkcyjnego sadzonki kontenerowe posiadają bardzo wysokie parametry, przerastając nawet te, wyhodowane metodami tradycyjnymi. Mamy ok. 25 ha upraw doświadczalnych, gdzie hodujemy sadzonki z grzybem i bez. Mierzy się je co roku. O tym powstała też praca doktorska – wyjaśnia Kornelia Arent ze Szkółki Kontenerowej w Nędzy. Atutem placówki jest możliwość szybkiego zwiększenia produkcji w sytuacji klęski. Ponadto hodowlę można w miarę precyzyjnie zaplanować i na bieżąco kontrolować. Kolejnym plusem jest wysoka udatność produkcji - do 98%. W zwykłych szkółkach ok. 30% upraw nie przyjmuje się. Co jeszcze? Krótszy o rok okres pielęgnacji, niskie koszty sadzenia i mniej środków na zabezpieczanie upraw.
 
Czy taka produkcja ma jakieś wady? Są nimi wysokie koszty inwestycyjne. Trzeba wybudować szkółkę, zakupić sprzęt, substrat itp. Ponadto cena sadzonki jest 2, 3-krotnie wyższa niż tradycyjnej. Nie wiemy też do końca, jak jest z deformacją systemu korzeniowego. Jednak nasze dotychczasowe obserwacje oraz 40-letnie doświadczenia szkółkarzy skandynawskich są pozytywne - twierdzi Kornelia Arent.
 
W produkcji sadzonek wykorzystuje się zjawisko mikoryzy, czyli związek korzeni z pewnymi gatunkami grzybów, które gwarantuje drzewom nie tylko pobieranie substancji pokarmowych i wody z podłoża, ale również chroni je przed inwazją szkodliwych organizmów. Pierwsze sadzonki z grzybami powstały tu w 1998 r. Dwa lata później opracowano nową, polską technologię produkcji preparatu mikoryzowego. W Nędzy produkowane są sadzonki wszystkich gatunków drzew leśnych zmikoryzowanych i nie tylko.
 
(e.Ż)