Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (695) Data wydania: 09.08.05

„Swój” Adolf

Józefa Tatarę z Chałupek bez problemu można zauważyć nawet w tłumie. Wybija się ponad niego swym wyglądem. Nic dziwnego: mógłby służyć za sobowtóra Adolfa Hitlera.
Rysy Józef Tatara ma niezwykle podobne do niesławnego Führera. Jest co prawda nieco niższy i zbudowany trochę inaczej, lecz te rozbieżności w pełni rekompensują charakterystyczny wąsik oraz fryzura. Twarde gesty oraz mimika potęgują efekt. Odnosimy w bezpośrednim kontakcie wrażenie, że mamy przed sobą przynajmniej brata bliźniaka Adolfa Hitlera, jeśli nie jego samego.
 
Co to oznacza dla 56-letniego mieszkańca Chałupek? Gdyby żył w połowie lat czterdziestych zeszłego wieku, z pewnością mógłby bać się o własne życie. Teraz mamy jednak rok 2005 i świat wygląda nieco inaczej. Józef Tatara świadomy jest podobieństwa do tej niechlubnej postaci historycznej, jednak podkreśla: Jestem tylko osobą. To nie moja wina, że tak wyglądam. Nie zna ideologii nazistowskiej, nie czytał „Mein Kampf”, nie stylizuje się na co dzień na führera. Wygląda tak, jak wygląda i nie zamierza tego zmieniać. Sposób uczesania zawdzięcza wypadkowi z dzieciństwa. Rozpoznawalny wąs z kolei utrzymuje od wielu lat. Także nie zamierza go zgolić – z prozaicznego powodu: Gdy pozbyłem się go, nie mogłem przekroczyć granicy. Nie chciano mi uwierzyć, że człowiek na zdjęciu w paszporcie to ja! – mówi.
 
Prowadzi zwykłe, codzienne życie emeryta. Czas spędza z rodziną lub ze znajomymi w Chałupkach. Taki tryb nie różni się od życia większości osób na emeryturze. Józef Tatara mimo to nie do końca jest zwykłym, przeciętnym obywatelem. Zrzeszony jest w warszawskim impresariacie sobowtórów i sporadycznie bierze udział w zlotach. W 2003 roku wystąpił w Lublinie, gdzie skupił na sobie wielką uwagę – szczególnie młodych ludzi, którzy mylnie i naiwnie patrzyli na jego postać. Wołali: Adi, chodź. Zrób tu porządek!. Mieszkaniec Chałupek mógł jedynie im powiedzieć, by wzięli przyszłość kraju w swoje ręce. Sam nie zajmuje się przecież niczym poza własnym spokojnym życiem.
 
Sytuacji, w których został automatycznie skojarzony z Adolfem Hitlerem, J. Tatara pamięta więcej. Parę takich – jeszcze z czasów poprzedniego ustroju, nie było szczególnie miłych. Sam może wobec tego powiedzieć tylko tyle: Czego mam się wstydzić? Czego bać? Wygląd to tylko wygląd i nie po nim się ocenia człowieka. Mieszkańcy Chałupek doskonale znają krajana. Jest „swój” i nikt nie zwraca większej uwagi na jego aparycję. Dla sąsiadów jest po prostu Józefem Tatarą i kropka.
 
Wśród nieznajomych może wzbudzić mimo to sensację. Zwraca na siebie uwagę, co chyba jest w pełni zrozumiałe. Czy to przeszkadza mu w normalnym życiu? Obiektyw aparatu fotograficznego lub kamery zwrócony nagle w jego kierunku może pewnie irytować, jednak J. Tatara jest już przyzwyczajony. Pamięta, jak do Chałupek zawitała pewna wycieczka i grupa dzieci, która go zauważyła, zaczęła wołać: Adolf, Adolf! Co mógł zrobić w takiej sytuacji? Uśmiechnął się i nie zwracał większej uwagi. Przecież wygląda jak Adolf Hitler i doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale w istocie jest spokojnym starszym człowiekiem, a jego życie w niczym nie przypomina biografii nazistowskiego przywódcy.
 
Dariusz Wróbel