Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (695) Data wydania: 09.08.05

Wolne miejsca w „Złotej jesieni”

Tego nikt się nie spodziewał. Dom Pomocy Społecznej „Złota jesień” ma wolne miejsca. Są chętni, by tu zamieszkać, ale na przeszkodzie stoją procedury. Wzorowa w skali województwa śląskiego placówka może zwolnić pracowników.
Do dziś pokutuje przekonanie, że zdobycie miejsca w DPS „Złota jesień” na Ostrogu graniczy z cudem. Jeszcze kilka lat temu średnio po 100 osób czekało 2-3 lata w kolejce, by się tu dostać. Nowoczesna placówka dysponująca rozbudowanym zapleczem rehabilitacyjnym i doświadczoną kadrą cierpi tymczasem na brak pensjonariuszy. Już dziś jest siedem wolnych miejsc i najprawdopodobniej będzie ich szybko przybywać. DPS notuje bowiem rocznie około 30 zgonów wśród swoich mieszkańców. Nie bardzo wiadomo, kto może zająć zwolnione pokoje.
 
Powodem, jak twierdzi Jerzy Wziątek z zarządu powiatu, któremu podlega DPS, jest polityka oszczędnościowa gmin. Wielu potencjalnych pensjonariuszy ma niskie dochody. Dwie trzecie z renty i emerytury przekazuje na pokrycie kosztów swojego utrzymania. Mogą więc dać co najwyżej po kilkaset złotych. Miesięczny koszt pobytu w „Złotej jesieni” oscyluje zaś wokół kwoty 1800 zł. Kto więc powinien zapłacić resztę?
 
W tym tkwi cały problem. Do alimentacji zobowiązana jest rodzina, ale gwarantem tego obowiązku jest gmina. Oznacza to, że samorząd musi zadbać, by dzieci osób w podeszłym wieku płaciły za jesień życia swoich rodziców. Jeśli nie ma rodziny, wówczas brakującą kwotę wykładają urzędy. Samorządy robią więc wszystko, by tych wydatków nie ponieść. Boją się też, że rodzin nie będzie stać na płacenie, bo nader często zdarza się, że również one znajdują się w niedostatku i trzeba im pomagać.
 
W Starostwie nie mają wątpliwości, że polityka gmin zmierza do maksymalnego oszczędzania na pomocy społecznej, choć zwiększenie ich dochodów poprzez wzrost udziału w podatkach płaconych przez obywateli miało w zamierzeniu rządu zrekompensować koszty kierowania osób w podeszłym wieku do DPS-ów. Samorządy mają więcej pieniędzy z podatków, ale liczba skierowań do domów spokojnej starości zmalała.
 
Tańszym rozwiązaniem jest finansowanie na miejscu usług opiekuńczych. DPS wchodzi w grę tylko wówczas, gdy osoba starsza wymaga całodobowej specjalistycznej opieki – mówi Jolanta Rabczuk, dyrektor „Złotej jesieni”. Ma nadzieję, że sytuacja ta nie potrwa dłużej i ludzie w końcu zorientują się, iż są wolne pokoje, po czym zaczną domagać się w gminach skierowań. W ostatnich latach, mając na uwadze duże zapotrzebowanie, zwiększaliśmy liczbę miejsc, zatrudniliśmy kilkadziesiąt osób, w tym wysokiej klasy specjalistów. Dziś ci ludzie nie mogą być pewni swojej pracy­ – dodaje.
 
W gminach przyznają, że usługi opiekuńcze są tańszym rozwiązaniem i nawet lepiej przyjmowanym przez osoby starsze, które w większości uważają, że „starych drzew się nie przesadza”. Halina Sacha, dyrektor raciborskiego OPS-u, twierdzi, że w jej instytucji liczba skierowań się nie zmniejszyła i utrzymywana jest na stałym poziomie. Faktem jest jednak, że wolnych miejsc  na Ostrogu może szybko przybywać, a wówczas placówka będzie zmuszona ograniczyć swoją działalność.
 
G. Wawoczny