Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Ludzie prawego serca

28.06.2005 00:00
Obchody Dni Ks. Prałata Stefana Pieczki wpisały się już na stałe w kalendarz czerwcowych imprez w mieście.
Co roku z tej okazji przyznawane są Medale jego imienia „Unitas in Veritate” - Zjednoczeni w Prawdzie. Są one wyrazem uznania dla tych, którzy stwierdzenie „warto dla jednej miłości żyć” wyznają całym swoim życiem. Nie uciekając od współczesności mają odwagę szukać porozumienia, budować pomosty, wykraczać poza stereotypy i przyzwyczajenia, dawać świadectwo prawdzie.

Kapitułę medalu powołali w 2003 roku wychowankowie i przyjaciele ks. Stefana, zgromadzeni wokół kościoła farnego - Jan Cieślak, Ryszard Frączek, ks. Ginter Kurowski, Janusz Nowak, Jolanta Rabczuk, Czesław Sepioło, Adam Szecówka, ks. Jan Szywalski, Roman Wielecki, ks. Marian Żagan. Skład kapituły powiększa się co roku o laureatów medalu. Oni też wręczają je kolejnym laureatom.

W 2003 roku medale otrzymali: ks. Ludwig Dziech, Joachim Raczek, Paweł Kowol, Alfred Malcharczyk i Wanda Świerczyna. Zaś rok temu - Lucyna i Marek Rajczykowscy, Elżbieta Ceglarek, Paweł Newerla, Benedykt Motyka i siostra Urszula z klasztoru Annuntiata. 

Dotarły do nas głosy osób, które nie podzielają zdania kapituły, co do wyboru jakiego dokonała. Ja jednak powiem krótko: Zastąp złość miłością. Im więcej jest w człowieku dobroci i szlachetności, tym więcej dostrzega w drugiej osobie tego co dobre - powiedział Ryszard Frączek.

W tym roku, 22 czerwca, podczas uroczystości w RCK przy ul. Chopina, medalami zostali wyróżnieni: Genowefa Arciemowicz (nie mogła przybyć), ks. dr Piotr Kosmol, Józef Oslislo oraz Jerzy Thamm.

Genowefa Arciemowicz, emerytowana nauczycielka, była wychowawcą wielu pokoleń młodych ludzi. Z miłością wpajała im, że największe wartości to Bóg, honor i Ojczyzna. Była aktywną działaczką Solidarności. Obecnie jest prezesem fundacji „Polesie-Wschód”. Od lat organizuje wysyłkę darów na Wschód oraz współtworzy kolonie dla dzieci z Białorusi.

Ks. Kosmol jest wykładowcą teologii moralnej i etyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego i w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu. W grudniu 2004 r. otrzymał tytuł honorowy Kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II i został prałatem. Zawsze z wielką radością i ogromnym sentymentem powraca do Raciborza, mimo licznych obowiązków. Jest człowiekiem skromnym, a jednocześnie pełnym humoru i radości życia. Był jednym z najbliższych przyjaciół ks. Pieczki.

Józef Oslislo był wieloletnim organistą i chórmistrzem przy parafii WNMP w Raciborzu. Został zapamiętany przez parafian jako pełen poświęcenia i oddania Bogu i ludziom oraz wielkiego serca człowiek. Jest niezwykle skromny. Stanowi wzór prawości i uczciwości. 

Jerzy Thamm jest wiceprezesem zarządu i dyrektorem techniczno-produkcyjnym Rafako S.A. Dla Kapituły jednak ważniejszy od sukcesów, które osiągnął w pracy zawodowej jest inny jego aspekt osobowości i działalności - stosunek do ludzi w pracy i poza pracą oraz wierność wyznawanym zasadom chrześcijańskim w życiu zawodowym i prywatnym.

Po części oficjalnej odbył się koncert Tomka Kamińskiego z zespołem, poświęcony pamięci ks. Pieczki.

Ewa Halewska
  • Numer: 26 (689)
  • Data wydania: 28.06.05