Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (686) Data wydania: 07.06.05

Jak to było 100 lat temu

Tydzień temu pisaliśmy o hucznych obchodach 800-lecia kościoła farnego. Teraz znany raciborski historyk Paweł Newerla przypomina, jak 28 maja 1905 r. obchodzono 700-lecie fary.

W ramach przygotowań do jubileuszu zorganizowano misje św., które odbyły się między 13 a 25 maja. Prowadziło je pięciu misjonarzy redemptorystów. Byli zdumieni żarliwością, z jaką katoliccy mieszkańcy Raciborza słuchali nauk misyjnych i przyjmowali sakramenty święte.

Kardynał Jerzy Kopp przyjechał do Raciborza w sobotę 27 maja 1905 roku. O godzinie 16.35 specjalny pociąg z Wrocławia wjechał na raciborski dworzec. Tu biskupa z honorami witali: dziekan raciborski Chrabak, proboszcz bieńkowicki, kurat Krall, nadburmistrz (prezydent miasta) Bernert i wielu innych dostojników. Gdy pociąg stanął na dworcu, odezwały się wszystkie dzwony kościoła parafialnego, a także kościołów Św. Mikołaja w Starej Wsi oraz Św. Jan Chrzciciela w Ostrogu. W chwili ukazania się arcypasterza na schodach dworca, orkiestra zagrzmiała intratę powitalną, a zebrane na placu Dworcowym tłumy raciborzan wiwatowały na cześć wysokiego gościa. Pod schody dworca zajechały powozy. W pierwszym zajął miejsce kardynał Kopp oraz dziekan Chrabak a także generalny dyrektor komory książęcej Gehren. W drugiej karecie usiadł nadburmistrz Bernert, kurat Krall i biskupi kapelan. Trzeci powóz służył prezydentowi sądu krajowego i dyrektorowi sądu grodzkiego. Powozy przejeżdżały ulicą Dworcową, dzisiaj Adama Mickiewicza.

Jak informowały Nowiny Raciborskie: „Miasto było wspaniale przystrojone, domy prywatne i sklepy, nawet innowierców, tonęły w morzu zieleni drzewek, girland i wieńców. Wspaniały widok przedstawiała zwłaszcza ulica Dworcowa, w której po obu stronach wznosiły się dwa szeregi masztów, przystrojonych girlandami i chorągiewkami. Tuż przy placu przed landraturą ustawiona była nie mniej wspaniała brama tryumfalna, ozdobiona herbami biskupimi i państwowymi”.

Na chodnikach, na cześć najdostojniejszego arcypasterza, wiwatowały setki raciborzan. Od placu Dworcowego wzdłuż ulicy Dworcowej członkowie cechów i różnych towarzystw utworzyli szpaler. Na placu Zborowym, przy którym stał budynek raciborskiego starostwa, a przed gmachem ustawiono potem pomnik Józefa von Eichendorffa, stała brama tryumfalna. Tuż przy niej zajęli miejsca rajcy Raciborza, urzędnicy magistraccy i powiatowi, komendant garnizonu oraz dyrekcja kamery książęcej. To tu dostojnego gościa, w otoczeniu duchowieństwa dekanatu raciborskiego, powitał proboszcz ks. Herman Schaffer.

Po przywitaniu, kardynała zaprowadzono procesyjnie do kościoła. Tłumy zgromadzonych raciborzan oddzielił od jezdni szpaler utworzony przez umundurowanych członków bractwa strzeleckiego. W kościele, który po raz pierwszy był cały rozjaśniony nowym oświetleniem elektrycznym, kardynał wygłosił homilię i udzielił zebranym arcypasterskiego błogosławieństwa.

Noc dostojny gość spędził w nowo wybudowanej wikarówce. Wieczorem był świadkiem niezwykłego wydarzenia. O godzinie 20.30 na placu Dworcowym uformował się pochód członków bractwa strzeleckiego, stowarzyszeń, związków śpiewaczych i cechów. Przy zapalonych pochodniach ruszył ulicą Dworcową i zatrzymał się przed plebanią. Zjednoczone zespoły śpiewacze wykonały dwie pieśni. Kardynał podziękował za owację, po czym pochód ruszył na Rynek i tam się rozwiązał.

W niedzielę, 28 maja 1905 roku, kardynał Kopp, w koncelebrze z proboszczem miejskim i kilkoma dalszymi księżmi, odprawił uroczystą mszę św. pontyfikalną. Wygłosił homilię a następnie 4.300 raciborzanom udzielił sakramentu bierzmowania. Zgromadzonym wiernym oświadczył, iż został upoważniony przez Ojca Świętego Piusa X do przekazania proboszczowi ks. Schafferowi życzeń z okazji zbliżającego się złotego jubileuszu kapłaństwa. Następnie wręczył mu dyplom mianujący go kapelanem Jego Świątobliwości.

Następnego dnia kardynał Kopp, w asyście dwudziestu jeźdźców, udał się powozem do kościoła św. Mikołaja w Starej Wsi, by udzielić tam sakramentu bierzmowania. Nadzwyczajnym pociągiem przyjechało wówczas do Raciborza 1126 bierzmowańców z parafii w: Zabełkowie, Rudyszwałdzie, Tworkowie i Krzyżanowicach. W godzinach popołudniowych szacowny gość udał się do więzienia przy ulicy Eichendorffa, udzielić sakramentu bierzmowania więźniom. We wtorek, już o godzinie 6.15, w tym samym celu pojechał na Ostróg. W środę 31 maja kardynał pojechał do Sudołu, by konsekrować tam nowo zbudowany kościół Matki Boskiej Różańcowej. Po uroczystościach wrócił do Raciborza, skąd pociągiem specjalnym, o godzinie 15.15, odjechał do Wrocławia.

Paweł Newerla

Fragment książki „Dzieje parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu”, która ukazała się z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 800-lecia. Autorami opracowania są: Grzegorz Wawoczny, Paweł Newerla, Janusz Nowak i Jan Cieślak.