Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (685) Data wydania: 31.05.05

Debiut młodych organistów

Koncert inaugurujący dziesiątą już edycję Festiwalu „Muzyka w Starym Opactwie” odbył się 22 maja w rudzkim Sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Wystąpili w nim Dyplomanci Studium Muzyki Kościelnej przy wydziale teologicznym gliwickiej filii Uniwersytetu Opolskiego.
Koncert inaugurujący dziesiątą już edycję Festiwalu „Muzyka w Starym Opactwie” odbył się 22 maja w rudzkim Sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Wystąpili w nim Dyplomanci Studium Muzyki Kościelnej przy wydziale teologicznym gliwickiej filii Uniwersytetu Opolskiego.

Występ młodych muzyków stanowił jedną z części ich pracy dyplomowej. Mieliśmy okazję usłyszeć w ich wykonaniu skomponowane na organy utwory. Ale przede wszystkim kształcimy ich w kierunku akompaniowania w czasie mszy św. i nabożeństw - mówi Mariola Brzoska, dyrektor studium.

Założeniem festiwalu jest promowanie młodych wirtuozów, którzy zarazem są organistami w swoich parafiach. Dyplomanci ze Studium Muzyki Kościelnej to ludzie, którzy uczyli się nie tylko gry na organach, lecz także przedmiotów okołomuzycznych. Dzięki temu są świadomi roli muzyki w liturgii, a to sprzyja jej godniejszemu sprawowaniu i ewangelizacji - zapewnia ks. Bogdan Kicinger, dyrektor festiwalu.

Pieśni kościelne też mogą być dziełem sztuki. Staramy się tak prowadzić naukę gry liturgicznej, aby miała ona wiele wspólnego z artystycznym wykonaniem - mówi Brygida Tomala, ucząca w studium gry na organach.

Nauka w studium trwa 5 lat. Przeważnie trafiają tu gimnazjaliści, choć zdarzają się też znacznie starsze osoby. Warunkiem przyjęcia jest przynajmniej podstawowe przygotowanie muzyczne. Najlepiej, żeby była to ukończona szkoła muzyczna I stopnia czy ognisko muzyczne. Ale jest też wiele osób, które same gdzieś tam sobie grały. Dlatego pierwszy rok jest wyrównawczy. Prowadzone są zajęcia m.in z kształcenia słuchu i zasad muzyki. Nauka gry na organach zaczyna się od drugiego roku - tłumaczy Mariola Brzoska. Nie zawsze jest to łatwe. Od ucznia wymaga systematyczności i konsekwencji. Jeżeli później jest on w stanie zagrać publicznie, wziąć udział w koncercie, to dla nauczyciela jest to powód do radości i satysfakcji - przyznaje Brygida Tomala.  

W sanktuarium wystąpili: Maria Koloch, Sylwia Pierończyk, Karolina Charciarek, Krzysztof Kotoński, Krzysztof Rymer i Jan Rusin, przygotowani przez Mariolę Brzoskę i Brygidę Tomalę. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie raz w miesiącu aż do października. W tym roku zaprosiliśmy Juliana Gembalskiego i Leszka Wernera, wychowawców wielu pokoleń organistów. W październiku wystąpi wspaniały chór chłopięcy „Pueri Cantores S. Nicolai” z Bochni - zachęca ks. Bogdan Kicinger. Kolejny koncert odbędzie się 26 czerwca.

Organizatorem festiwalu jest Studium Muzyki Kościelnej przy wydziale teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Filia w Gliwicach oraz Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach. Realizowany jest ze środków Samorządu Województwa Śląskiego oraz Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

(Adk)