Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (682) Data wydania: 10.05.05

Lepsze jutro

(nagroda czytelników "Nowin Raciborskich") „Miodowy rok – młodzi reporterzy na tropie zmian w ich najbliższym otoczeniu, spowodowanych przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej”.
Łatwo się radować z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, łatwo przekraczać granice z myślą, że „jesteśmy równi, niczym się nie różnimy”. Jednak czy łatwo korzystać z tego osiągnięcia? Zamiast patrzeć w przyszłość, wspominamy przeszłość. Myślimy o tym, co by było gdyby...? Zatem, czy nie tracimy czegoś ciekawszego, nieznanego? A może jest tak, że najpierw musimy zrozumieć Europę, a dopiero później wydać jakiś owoc, który zapoczątkuje wielkie zmiany, nawet w starej, podmiejskiej kamienicy?

Kiedyś na ulicy zadano mi pytanie: „Zmieniło się coś w twoim życiu po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej?”. Odpowiedziałam coś na odczepnego, ale dało mi to dużo do myślenia. Zastanawiałam się nad tym dość długo i doszłam do wniosku, że żadne drastyczne zmiany nie miały miejsca. Ówczesny świat nie ma poważnych barier, swobodnie mogę podróżować po Europie, zawierać znajomości z obcokrajowcami, uczyć się języków. Owszem, do przystąpienia do Unii cała Polska przygotowywała się od wielu lat, ale ja z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Europejką czułam się zawsze! Teraz po podpisaniu traktatu jestem tylko formalną obywatelką naszego starego kontynentu.
Po tak ważnym wydarzeniu dla nas Polaków, pozostało tylko echo: „Weszliśmy do Unii...”, lecz nadal nie pojmuję, co ja, zwykła uczennica, mieszkanka niewielkiego miasteczka, zyskałam? Przecież coś musiało się zmienić, tyle obiecywano, mówiono w telewizji, w prasie, radiu. Owszem, wzięłam udział w wymianie polsko-niemieckiej, uczęszczam na lekcje edukacji europejskiej, pracuję w szkolnym czasopiśmie „DYZIO Gimnazjalista”, w którym powstała wkładka dotycząca Europy. Jednak co z życiem prywatnym? Politycy obiecywali, opowiadali o krajach, które dzięki wspólnocie zyskały wiele bogactwa, przemian. Pokazywali wspaniałe perspektywy. Mówili i mówili, ale ile z tego wiemy? Nic. Co to jest Unia Europejska? Nie wiem, może jakiś złośliwiec zaśmieje się i zapyta: „Jak można nie wiedzieć?” Otóż drogi panie: nie wiem! To jakiś ustrój, wspólnota, która ma przynieść coś lepszego niż biedę. Jednak ja, moje osiedle, mój dom nie zmieniły się. Sąsiad za ścianą nadal kaszle, pani z naprzeciwka pilnuje wnuków, ekspedientki w sklepie wciąż ponure. Dlaczego? Przecież ci zwykli ludzie powinni być uśmiechnięci, przecież jesteśmy w Unii. Co z tego, że mojej mamie znowu obniżono pensję, a mnie odjęto parę groszy z renty po moim ojcu, co z tego, że towary podrożały? Żyjemy nadal, teraz doszła tylko świadomość tego, iż jesteśmy prawowitymi Europejczykami.

No cóż, ja wciąż wierzę! Uważnie oglądam wiadomości z nadzieją, że usłyszę jakąś dobrą wiadomość. Nie tylko to, że szykuje się kolejna afera. Uważam, że musimy nauczyć się korzystać z bogactw wspólnoty, nie czekać na cuda, tylko sami wyciągać rękę po korzyści. Do pewnych zmian trzeba czasu, ludzi, narodu, a przede wszystkim uczciwości. Musimy mieć świadomość, że po części ode mnie - od nas zależy przyszłość tego kraju, może i świata? Nasze życie podlega nieustannym zmianom. Dziś Unia, jutro kolejna szansa na lepsze jutro. Muszę pamiętać - musimy pamiętać, że nie tylko wielkie wydarzenia zmieniają bieg historii, ale także te małe. Co będzie dalej z moim życiem, mojego sąsiada, ekspedientki w sklepie, pokaże przemijający czas. Pragnę wierzyć w to, iż Polska nauczy się korzystać z tego, co oferuje jej świat.

Beata Mateńczuk,
kl. IIIe G3 Racibórz
opiekun: Sylwia Labocha