Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (682) Data wydania: 10.05.05

Droga Andreo!

 
Mile wspominam pobyt w Twoim kraju. Cieszę się, że mogłam Cię poznać i Twoje otoczenie. Jak pamiętasz jako uczennica podstawówki w Syryni, prawie przed dwoma laty mogłam przez tydzień z moimi koleżankami, kolegami i nauczycielami przekonać się na własne oczy, jak żyje się, uczy i mieszka w Niemczech, państwie które od prawie pięćdziesięciu lat jest jednym z inicjatorów i realizatorów wizji wspólnej Europy. Zafascynowana Twoją szkołą w Balingen, jej bogatą bazą z halą sportową i basenem, olbrzymią przestrzenią pracowni, sal i korytarzy, pragnę Ci donieść, że również moja szkoła dzięki akcesji do UE zmieniła swoje oblicze. Szczególnie pięknie zostały odrestaurowane elewacje zewnętrzne i parkan. Było to możliwe dzięki wsparciu z unijnych funduszy. Pomyślano też o rozbudowie i modernizacji zaplecza sportowego naszej „staruszki”, które planuje się zrealizować również z akcesyjnych funduszy.

Postanowiłam się rozejrzeć wokół siebie i dowiedzieć się więcej, co dzięki Unii zyskała nasza gmina i wieś. Skontaktowałam się najpierw z naszym wójtem, a potem poszłam do Urzędu Gminy Lubomia. Urzędnik, z którym rozmawiałam był bardzo miły i podał mi wiele naprawdę szczegółowych informacji. Dał mi do przejrzenia różne projekty planowanych inwestycji oraz statystyki gminy. Po tej wizycie wiem na pewno, że ulica Marii Konopnickiej w Syryni, ulica Górna i Bordenowska na Grabówce oraz Akacjowa i Jesionowa w Lubomi są naprawione dzięki funduszom Unii Europejskiej. Na ich modernizację nasza Gmina otrzymała ok. 450 tys. zł. To jednak nie wszystko! Gmina zamierza też dofinansować z unijnej kasy budowanie hal sportowych w Syryni i Lubomi. Na pewno będę często chodzić na zajęcia sportowe i różne mecze! Ogólny koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na ok. 7,5 mln zł. W latach 2005 i 2006 odnawiane mają być ulice: Ogrodowa, Wolności, Tartakowa i Fornalskiej oraz Nowy Świat. Zarówno dla kierowców jak i pieszych to wspaniała nowina, bo kto lubi drogę podziurawioną jak ser szwajcarski? Chyba nikt! Na modernizację dróg mamy otrzymać z funduszy unijnych ok. 5,027 mln zł.
Jedną z inwestycji, której dokumentację przeglądałam, ma być budowa chodnika i kanalizacji przy ul. Powstańców, ul. Mickiewicza oraz Korfantego. Gmina Lubomia zamierza budować wodociągi, pompownie, a nawet nowe ujęcia wody pitnej!

Jak wiesz, brałam udział w konkursie ekologicznym, stąd wiem, że w naszej gminie realizowane będą projekty dotyczące ochrony środowiska, m.in. zmniejszanie ilości zalegających śmieci na dzikich wysypiskach oraz ich likwidowanie. Wierz mi, jest ich wiele!
Wspólnota dofinansowała również małe przedsiębiorstwa. Na terenie naszej gminy jest ich kilka, np. zakłady masarskie oraz agroturystyka w Bukowie. Mam nadzieję, że to ostatnie przedsiębiorstwo będzie się rozwijać, gdyż coraz więcej osób aktywnie spędza wolny czas. Unia daje dotacje nawet rolnikom za każdy hektar gospodarstwa, dzięki czemu rolnictwo może się rozwijać w szybszym tempie i nie zniknie z krajobrazu Polski.

Dziś wiem, że zmieniło się wiele. Większość zmian to zmiany na lepsze. Dzięki wejściu do Wspólnoty otwarte zostały granice do innych państw członkowskich, czyli również do Twojego państwa. Cieszę się, że weszliśmy do Unii Europejskiej. Moim zdaniem było to potrzebne mnie i moim rodakom.
Czekam na twój kolejny list. Może opiszesz, jakie zmiany zaszły w Niemczech?

Pozdrawiam Asia

Joanna Lach (na zdjęciu)
kl. I a Gimnazjum w Syryni
opiekun: Mariola Michalska