Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (670) Data wydania: 15.02.05

Inwalidzi z Biedronki – nowy świadek

Powracamy do bulwersującej sprawy dotyczącej informacji o zarzutach wykorzystywania pracowników sieci sklepów Biedronka. Po opublikowaniu artykułu „Inwalidzi z Biedronki” [N.R. z 8 lutego 2005 r.] zgłosiła się do nas Bogusława Lemańczyk (33 l.), była kierowniczka raciborskiego marketu.
Potwierdzam, że trzeba było harować tam ponad siły, pracowało się w nadgodzinach, które nigdzie nie były uwzględniane, nie było dni wolnych a kierownictwo wyższego szczebla pomiatało swoimi podwładnymi - mówi B. Lemańczyk. To dobrze, że wreszcie zaczęto o tym głośno mówić. Może zaczną traktować tam pracowników inaczej. Przecież jest jakaś granica pomiatnia ludźmi - dodaje.
 
Lemańczyk również czuje się wykorzystana. Sprawiedliwości dochodziła przed sądem w 2000 r. Przegrała. Wtedy nie było jeszcze tej świadomości. Pracownik nie miał szans w walce z dużą siecią. Były dowody i świadkowie, potwierdzający moje racje, ale najwidoczniej nie wzięto ich wtedy pod uwagę - twierdzi kobieta.  W 2000 r. była kierowniczką sklepu. Została zwolniona z pracy, jej zdaniem niesłusznie.
 
Twierdzi, że była to zemsta kierownika rejonowego za to, że sprzeciwiła mu się. Zostałam wysłana na szkolenie do Poznania. W tym czasie kierownik rejonu wdrożył nową procedurę. Nie poinformował mnie o tym, choć miał taki obowiązek. Z tego powodu, przy pierwszej lepszej okazji, dostałam od niego naganę. Odwołałam się od tego do centrali. Tam sprawa został wyjaśniona i nagana została cofnięta. Wtedy zaczęły się notoryczne szykany ze strony rejonowego. Nagle wszystko, co robiłam, było źle. Przeszukiwał nawet mój prywatny samochód, by sprawdzić, czy czegoś nie ukradłam - opowiada była kierowniczka raciborskiego sklepu. W pewnym momencie po raz kolejny zarzucono jej, że nie stosuje się do obowiązujących w sieci procedur i wręczono jej wypowiedzenie. Oficjalnie nie zwolniono jej z pełnienia obowiązków służbowych, choć usłyszała, że może iść do domu.  Zaczęłam domagać się takiego dokumentu. Dalej przychodziłam do sklepu. Obawiałam się, że bez oficjalnego zwolnienia z pełnienia obowiązków do czasu wygaśnięcia mojej umowy, moja nieobecność potraktowana zostałaby jako porzucenie stanowiska pracy. Wtedy oficjalnie mogliby mnie zwolnić dyscyplinarnie - opowiada. W tym czasie, ciągle jako kierowniczka sklepu, mogła jedynie rozładowywać towar, pracować przy kasie i sprzątać. Otrzymała zakaz wchodzenia do pomieszczeń biurowych, dostępu do komputera i dokumentów.
 
Jej zdaniem zwolnienie z pracy było dla niej krzywdzące i bezpodstawne. Nie pomogła próba dochodzenie sprawiedliwości przed sądem. Odwołam się od wyroku pierwszej instancji. Kolejna rozprawa wyglądała tak, że sędzia przeczytała tamten wyrok i jego uzasadnienie, powiedziała, że go podtrzymuje i zakończyła sprawę - mówi kobieta.
 
Powodem, dla którego B. Lemańczyk zgłosiła się do nas, jest chęć pomocy tym, którzy zaczynają walczyć z Biedronką. Mnie się nie udało. Jeżeli będą to moi dawni pracownicy, to mogę poświadczyć, w jakich warunkach pracowali - zapewnia kobieta.

(Adk)