Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (649) Data wydania: 21.09.04

Powrót piwowara

Do Browaru Książęcego wrócił wieloletni raciborski piwowar. Warzył tu piwo od 1964 roku. Będzie warzył i teraz, tak jak za dawnych lat.
Waldemar Pakuła, bo o nim mowa, wraca do zmodernizowanego browaru, z którego, po zaprzestaniu kilka lat temu produkcji, przeszedł na emeryturę. Teraz znów zabiera się do roboty, bo właściciele raciborskiego przybytku złocistego napoju uznali, że wszystko ma być jak dawniej, kiedy miejscowe piwo było cenione przez smakoszy tego napoju. 60-letni dziś W. Pakuła do pracy w browarze przyjął się dokładnie 40 lat temu. Zna wszystkie tajniki warzenia piwa, a sam zakład jak własną kieszeń. W 1996 roku zdobył złoty medal degustatora na IX Festiwalu Piw Polskich w Łodzi.
 
Browar warzy piwo pod marką „Racibor”. Sprzedawane jest w dwóch gatunkach: 12,5 proc. ekstraktu (6,2 proc. zawartości alkoholu) oraz 10,1 proc. ekstraktu (5 proc. alk.). Słód do warzenia sprowadzany jest z Czech, chmiel z okolic Lublina. Eksploatowaną jeszcze w latach 90. czterokomorową warzelnię z końca XIX wieku zastąpiła nowoczesna, sterowana elektronicznie dwukomorowa sprowadzona z Tymbarku. Brzeczka fermentuje od 10 do 12 dni w starych kadziach otwartych, rzadko już spotykanych w browarach. Leżakowanie odbywa się w metalowych tankach powlekanych specjalną masą. Gotowe piwo raciborskie (rozlewane w Zabrzu, bo własną rozlewnię raciborski browar uruchomi najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku) trafi do sprzedaży w półlitrowych butelkach typu euro. Na etykietach umieszczono postać mężczyzny podpisaną jako mistrz Kaufmann. To historyczna postać, która pod koniec XIX wieku kierowała warzeniem piwa w raciborskich browarze. Słynął on wówczas z pilznera sprzedawanego na całym Śląsku, w tym Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu.
 
Co można powiedzieć o smaku? W porównaniu do znanych w całej Polsce marek będzie on pełniejszy, bardziej nasycony, co myślę przypadnie do gustu piwoszom - mówi Waldemar Pakuła.
 
Właściciel browaru ma nadzieję, że inwestycja w raciborskie piwo się opłaci. Jak dotychczas wydał już ponad 2 mln zł. Pozwoliło to zmodernizować ciąg produkcyjny oraz, co niemniej istotne, stworzyć nowe miejsca pracy. Sama chęć warzenia piwa nie wystarcza jednak do osiągnięcia sukcesu. Rynek piwa w Polsce jest coraz trudniejszy, ostatnio zamyka się znacznie większe od raciborskiego browary, a karty rozdają duże zagraniczne koncerny kontrolujące Kompanię Piwowarską (m.in. Lech, Tyskie, Żubr, Redd’s) czy Grupę Żywiec (Heineken, Żywiec, Warka, Tatra). Ambicją inwestora w Raciborzu nie jest oczywiście konkurowanie z potentatami, ale wykreowanie regionalnej marki, określanej jako niszowa. Oznacza to, że po piwo raciborskie będą mogli sięgnąć mieszkańcy regionu raciborskiego. Od nich też wprost zależy, czy browar utrzyma się na rynku. W planach inwestora jest dalsza modernizacja linii technologicznych i rozwinięcie sieci sprzedaży. Być może już w przyszłym roku przy browarze będzie działać restauracja, w której, co ciekawe, ma być serwowane piwo niefiltrowane, nazywane dziś spiżowym. Podobne można kupić w małym browarze Spiż pod wrocławskim ratuszem.

(waw)