Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (634) Data wydania: 08.06.04

Postawił parafię na nogi

Minęło już 30 lat od czasu, kiedy ks. Jerzy Hetmańczyk, proboszcz parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela przyjął święcenia kapłańskie z rąk opolskiego ordynariusza ks. biskupa Franciszka Jopa w katedrze Krzyża Św. w Opolu.
Proboszcz ostrogskiej parafii obchodził swój jubileusz kapłaństwa w niedzielę, 3 maja, podczas nabożeństwa o godz. 10.30. Nie spodziewał się wówczas, że Rada Parafialna, Kongregacja Mariańska i ministranci wyszykują mu taką uroczystość. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz młodzież związana z parafią wręczyła kapłanowi ogromne bukiety kwiatów, recytując przy tym wiersze i składając najszczersze życzenia.
 

Do Raciborza, ten urodzony w 1950 r. w Zabrzu - Rokitnicy ksiądz przybył w 1990 r. Dekretem Kurii Biskupiej został ustanowiony proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela. Wprowadzenia na urząd proboszcza dokonał ks. dziekan Jan Szywalski ze Studziennej w niedzielę, 16 grudnia. Wcześniej jako wikariusz został wysłany do parafii w Gliwicach - Sośnicy, Dobrodzieniu, Otmuchowie, Łanach i Roszowickim Lesie. Od 1983 r. był proboszczem w Dziećmarowie oraz proboszczem ex-currendo w Babicach koło Głubczyc. W 1989 r. ks. Hetmańczyk przebywał na Ukrainie. Przez granicę przewiózł zakazane na Wschodzie książeczki do nabożeństwa, różańce, obrazki, medaliki. Przedmioty te zostały rozdane mieszkańcom w powiecie Brody - opowiada jedna z parafianek.
 

Droga Hetmańczyka do kapłaństwa wiodła przez Seminarium Duchowne w Nysie, do którego złożył dokumenty w 1968 r. Po pięciu latach studiów filozoficzno-teologicznych w Nysie, szósty rok nauki odbył w Opolu. Po ukończeniu studiów zaliczył też sześć semestrów w Diecezjalnym Instytucie Pastoralnym. W 1995 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Rok później obronił licencjat, który jest w Kościele nieodzowny do uzyskania doktoratu. Studia doktoranckie trwały cztery lata.
 

Kiedy Hetmańczyk przejął funkcję proboszcza, dla parafii w Ostrogu nastąpił renesans. Nowy duszpasterz od razu zakasał rękawy i wziął się do pracy. A roboty na plebanii, w samym kościele, na cmentarzach i w obejściu było naprawdę mnóstwo. Z pomocą ofiarnych parafian zajął się najpierw remontem plebanii. Później rozpoczął prace remontowe na cmentarzach - starym i nowym oraz zainicjował wydawanie gazetki parafialnej „Głos Wołającego Proroka”. W tym czasie, gdy wielu parafian korzystało z organizowanych przez niego wyjazdów na pielgrzymki do różnych światowych sanktuariów, on zajął się wymianą instalacji elektrycznej w kościele. W 1993 r., po ponad trzydziestu latach, z jego inicjatywy rozpoczęto malowanie kościoła oraz uzupełnianie braków, renowację wszystkich ołtarzy, konfesjonałów, ambony i stacji Drogi Krzyżowej. Hetmańczyk wyszperał i polecił także odnowić znajdujące się na strychu zaniedbane rzeźby i obrazy świętych.
 

W następnej kolejności nadszedł czas renowacji kapliczek i ogrodzenia kościoła. Wówczas zakupiono także nowe szaty liturgiczne i sztandary dla Kongregacji Mariańskiej. Przełomem w 1997 r. było zrekonstruowanie hełmu wieży kościoła, poświęcenie go i wciągnięcie na wieżę kościoła. Ogólny koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 120 tysięcy zł. Niestety, lipcowa powódź z tamtego roku zniszczyła wiele efektóę pracy proboszcza. To jednak nie zniechęciło go do dalszych wysiłków i rozpoczął się wielkie usuwanie skutków powodzi. Dzisiaj już prawie nie widać zniszczeń wielkiej wody. W 2000 r. zreperowano zegar na wieży kościoła. Poświęcono także dzwony, które ufundowali parafianie oraz on sam. Zawieszono je w marcu na wieży, a moment ten obchodzono uroczyście. Hetmańczyk wskrzesił nie tylko zaniedbane budowle, ale również postawił na nogi życie kulturalne parafii. Parafianie zaczęli wyjeżdżać na pielgrzymki, młodzież na różnego rodzaju wycieczki, a we wnętrzu świątyni zaczęły rozbrzmiewać koncerty nie tylko lokalnych muzyków, ale sław takich jak Eleni. Przedstawiono wiele inscenizacji okolicznościowych.

E.Wa