Numer: 8 (618) Data wydania: 17.02.04

Młodzież w czołówce

Kolejne zawody regionalne rozegrane zostały w Raciborzu - tym razem w Mistrzostwach Śląska kategorii młodzieżowców. Pełniący honory gospodarzy zapaśnicy Unii Racibórz zdobyli kilkanaście medali.
Lutowe Mistrzostwa Śląska okazały się udaną próbą sił dla większości zapaśników raciborskiej Unii. Na hali sportowej przy ulicy Łąkowej niemal każdy z jej reprezentantów uplasował się bądź na podium, bądź w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Występując jako gospodarze unici wywalczyli pierwsze miejsce drużynowo - nie tylko dzięki licznej obsadzie, ale głównie za sprawą wysokich pozycji uzyskanych w poszczególnych kategoriach.

W grupie najmłodszych zapaśników (roczniki 92-93) raciborscy zawodnicy, prowadzeni przez trenera Adama Jaroszka, wywalczyli pięć pierwszych miejsc. Szczególnie zdominowali kategorię 27 kg, gdzie kolejno miejsca na podium wywalczyli Jarosław Dżedżora, Szczepan Kobylarz i Arkadiusz Gucik - piąte miejsce zajął ponadto Aleksander Kapuścik. W kat. 27 kg pierwsze miejsce zajął Mateusz Oliwa, zaś w kat. 73 kg Szymon Brzeziński. W kat. 53 kg zwyciężył Dominik Mazur, czwarty był Radosław Wykręt. Unici zdominowali także kategorię 47 kg - wygrał ją Patryk Sitkowski, trzecie miejsce zajął Bartosz Mulowski, piąty zakończył rywalizację Mateusz Pączko, zaś na szóstej pozycji Kasper Fabian. Srebrny medal w kat. 59 kg wywalczył Kamil Hadamiec, podobnie w kat. 35 kg Mateusz Złoty. Trzecie miejsca poza tym zajęli Mateusz Szabrański w kat. 32 kg oraz Łukasz Przybyła w kat. 42 kg - w tej ostatniej piąty był jeszcze Wadim Łaszewicz.

Jeszcze lepiej spisali się młodzicy ze starszych roczników 90-91, także trenowani przez A. Jaroszka. Swe kategorie wygrali Patryk Dżedżora (32 kg), Daniel Strachota (38 kg), Mateusz Wolny (59 kg) i Damian Kłosek (73kg). Drugiemiejsce zająłponadto w kat. 47 kg Mateusz Kliza, a trzecie w kat. 35 kg Denis Brzezny - tuż za podium uplasował się natomiast występujący w kat. 66 kg Patryk Michniewicz.

Dobrą formę zaprezentowali także w zapaśniczy weekend raciborscy kadeci i juniorzy, prowadzeni przez trenera Piotra Szczeponioka. W tej pierwszej grupie wiekowej kategorię 76 kg wygrał Wojciech Kudla, drugie miejsca zajęli także Przemysław Chomicki (kat. 50 kg), Krzysztof Strachota (54 kg) i Kamil Szymik (85 kg), zaś trzecie Jarosław Burek (kat. 63 kg) - jedynie Piotr Żółtański uplasował się na czwartej pozycji w  kat. 63 kg.

W grupie juniorsko - seniorskiej unici wygrali w pięciu kategoriach. Dokonali tego kolejno Rafał Pyka w kat. 50 kg, Marcin Bartyzel w kat. 60 kg, Grzegorz Bulak (kat. 66 kg), Piotr Morawiec (kat. 96 kg) oraz Wojciech Magdziński (kat. 120 kg). Drugie miejsca zajęli ponadto Krzysztof Piwowarczyk (kat 66 kg), Daniel Skupnik (kat. 74 kg) oraz Józef Karpiński (kat. 120 kg). Nie zabrakło także zdobycznych brązowych krążków - do swej kolekcji medalowej dołączyli je Krzysztof Piechula (kat. 60 kg), Arkadiusz Czernecki (kat. 66 kg), Aleksander Siorak (kat. 84 kg) i Piotr Smołka (kat. 120 kg). Piąte miejsce w kat 84 kg zajął poza tym Wacław Siorak.

Na matach hali OSiR nie zabrakło także zapaśników z odległych o kilkanaście kilometrów od miasta Owsiszcz. Podopieczni trenera Juliana Bolewskiego startowali w swoich koronnych kategoriach. Najmłodszy z nich, Michael Burdzik zajął w kategorii dzieci do 47 kg czwartą pozycję. Występujący w gronie młodzików Adam Trzepak i Roman Mróz wciąż utrzymują się w czołówce - Trzepak był drugi w kategorii 42 kg, zaś Mróz wygrał w kat. 47 kg. Obaj biorą udział w zgrupowaniu kadry Śląska młodzików. W stawce kadetów startował jedynie Bernard Kolonko - zajął w kat. 50 kg szóste miejsce. W czołówce swych kategorii juniorskich plasowali się jego bracia - Piotr był czwarty w kat. 74 kg, zaś Wiktor szósty, przedzielił ich jeszcze piąty Mateusz Horny. Ponadto w osobnych Mistrzostwach Śląska młodziczek wystartowała Sylwia Bańczyk, zajmując w kat. 60 kg drugie miejsce.