Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (593) Data wydania: 20.08.03

Kogo męczy amnezja?

Praca w samorządzie pozbawia prywatności. Krewni, znajomi, sąsiedzi, kto tylko chce może zlustrować majątek działaczy samorządowych i urzędników. Ma to być bicz na tych, którzy na służbie publicznej chcą się dorobić. Trudno bowiem o lepszych strażników uczciwości jak „życzliwi”. Ale już bez życzliwych widać, że niektórzy radni niedokładnie rozumieją zapis „inne dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu”. W wielu przypadkach dochody te nie są w ogóle wpisane. Czy tak jak w przypadku głośnej sprawy prezydenta Warszawy można to rozumieć jako „złe zinterpretowanie rubryki”?

Oświadczenia majątkowe, które dotychczas składali jedynie niektórzy samorządowcy (radni i członkowie zarządów), były opatrzone klauzulą tajemnicy służbowej. Schowane w urzędowych sejfach kryły informacje o majątkach osób podejmujących decyzje w samorządach, nieraz w sprawach, gdzie w grę wchodziło wydatkowanie grubych pieniędzy. Mogły je weryfikować jedynie odpowiednie służby, w zasadzie wtedy, gdy zachodziły jakiekolwiek podejrzenia wobec samorządowców. Dla wyborców dane te były niedostępne.

Tymczasem nie brakowało sytua-cji, w których radni i urzędnicy widocznie powiększali swój stan majątkowy, a nieraz manifestowali pozyskane dopiero co bogactwo. Rodziły się podejrzenia o nielegalne źródło pochodzenia tych dochodów. I na podejrzeniach w dawnym stanie prawnym się kończyło.

W nowej kadencji sytuacja uległa zmianie. Oświadczenia, które stały się jawne, składają już nie tylko członkowie władz uchwałodawczych i wykonawczych, ale także najwyżsi rangą urzędnicy (m.in. sekratarze urzędów, skarbnicy i naczelnicy) oraz szefowie jednostek organizacyjnych gmin, powiatów i samorządowych województw. Wszyscy co roku, do 30 kwietnia według stanu na koniec roku poprzedniego. Sprawowanie godności stało się więc równoznaczne z pozbawieniem prywatności w sferze majątkowej, bo wgląd do oświadczeń ma każdy kto tylko zechce. Tajne pozostały jedynie dane teleadresowe.

W rozwiniętych demokracjach takie postępowanie nie jest niczym nadzwyczajnym. Ci, którzy decydują o wydawaniu publicznych pieniędzy muszą ujawnić swój majątek, choćby po to, by po latach ocenić, czy dzięki sprawowaniu swojej funkcji, w sposób niezgodny z prawem, nie powiększyli swojego stanu posiadania. Oświadczenia skrywane w gabinetowych sejfach są w praktyce nie do zweryfikowania. Któż bowiem, poza wąskim gronem osób, zna ich treść i może wnieść ewentualne uwagi? Pełna jawność taką możliwość daje, choćby z uwagi na powszechną w społeczeństwie„instytucję życzliwych”.

Odmowa złożenia oświadczenia należy do rzadkości. Łatwiej jest to uczynić radnym, bo wówczas tracą prawo do diety. W powiecie raciborskim majątku nie ujawnili m.in. przewodniczący Rad z Raciborza i Pietrowic Wielkich. Podobnie postąpiło dwóch raciborskich radnych. Gdyby podobnie postąpili urzędnicy, wówczas sankcją byłaby utrata stanowiska.

Od jawności w teorii do jawności w praktyce jest niestety długa droga. Wszystkie złożone oświadczenia radnych i urzędników miejskich oraz prezydentów i kierowników gminnych jednostek można ściągnąć ze strony www ratusza (www.bipraciborz.pl). Zawarte są w tworzonych przez samorządy wirtualnych Biuletynach Informacji Publicznych. Takiego zasobu danych nie ma na stronie powiatu (www.bippowiatraciborski.pl) oraz na stronach większości gmin (znaleźliśmy je jedynie na stronie Nędzy - www.nedza.pl). Przekazaliśmy już dane do operatora naszej strony. Wkrótce oświadczenia powinny się na niej ukazać - zapewnia sekretarz powiatu Mirosław Lenk dodając, że dokona się to jeszcze w sierpniu.

Jeśli danych nie opublikowano, to obywatel ma prawo domagać się ich w urzędzie, ale wymaga to już większego zachodu niż np. wejścia na stronę internetową magistratu.

Grzegorz Wawoczny