Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (591) Data wydania: 06.08.03

Religia w twórczości poety

Rozmowa z ks. Henrykiem Rzegą, proboszczem w Łubowicach, który przed kilkoma tygodniami obronił na Uniwersytecie Opolskim pracę doktorską na temat „Uniwersalny charakter wartości religijno-moralnych twórczości Josepha von Eichendorffa”.

 - Jaka jest motywacja tak wielkiego zainteresowania księdza życiem i twórczością poety okresu romantyzmu Josepha von Eichendorffa?
- W 1985 roku zostałem mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach. Wtedy moi rodzice oraz ciocie uprzedzali mnie: „Idziesz do niezwykłej parafii, z której pochodzi wielki poeta”. Oni przed wojną uczyli się w szkole o jego życiu i twórczości. W miarę upływu lat często spotykałem turystów z Niemiec i Austrii, którzy jeszcze przed 1989 rokiem przyjeżdżali do Łubowic. Zauważyłem, iż tajemniczo poruszali się w chaszczach i zaroślach oglądając i fotografując park oraz ruiny zamku Eichendorffów. Wtedy przekonałem się, iż ten nieznany nam w Polsce poeta musiał być człowiekiem wielkim i wspaniałym.

- Dlaczego jeszcze kilkanaście lat temu, nawet na ziemi raciborskiej postać Eichendorffa okryta była dziwną tajemnicą?
- Rzeczywiście, wtedy był to temat „tabu”, bo wiązał się z polityczną przeszłością tej ziemi. Kiedyś była to miejscowość niemiecka a rodzina niemiecką rodziną szlachecką. Widocznie nie odpowiadało to ówczesnym politykom komunistycznym i powojennym kreatorom historii Polski.

- Podjął ksiądz wiele działań aby odsłonić i pokazać światu miejsce urodzenia oraz twórczości słynnego poety...
- Po zmianach politycznych w naszym kraju, a więc po roku 1989 wspólnie z parafianami i Powstałym Towarzystwem Miłośników Josepha von Eichendorffa uporządkowaliśmy stary cmentarz gdzie spoczywają rodzice poety, rodzeństwo, wujek i dziadkowie a także otoczenie ruin zamku oraz zabytkowy park. Wszystko zostało oznakowane, również dla turystów niemieckojęzycznych. Zamontowaliśmy tablice z fragmentami poezji Eichendorffa i tłumaczeniami na język polski znanej poetki Iłłakowiczówny oraz ks. Szymika. Prace te trwały wiele miesięcy. Ludzie zaczęli przywozić i znosić różne przedmioty z okresu życia poety. W ten sposób powstała na plebanii Izba Pamięci
J. von Eichendorffa. Robiliśmy to w przekonaniu, iż trzeba niezwłocznie udostępnić to miejsce historyczne licznie przyjeżdżającym turystom z Polski i zza granicy.

Krystian Niewrzoł