Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (589) Data wydania: 23.07.03

Był sobie obóz

Przez 19 dni w okresie od 27 czerwca do 15 lipca w Kuźni Raciborskiej trwał obóz szkoleniowo-wypoczynkowy w zakresie przysposobienia obronnego. Był to już 21 taki obóz, przy okazji obchodzący jubileusz 20-lecia.
Liczną grupę uczestników tworzyli uczniowie II i III klas gimnazjum oraz I i II klas szkół ponadgimnazjalnych. Przyjechali do Kuźni z całego województwa śląskiego. Z rejonu Raciborza nie ma tu prawie nikogo, młodzi chcą wyjechać jak najdalej od miejsca zamieszkania - uważa Andrzej Bieda, komendant obozu.

Główny cel stanowił wypoczynek, na drugim planie znalazło się szkolenie. Odbywało się ono w czterech kategoriach: strzelectwo, survival, terenoznawstwo i pierwsza pomoc. W Kuźni strzelano głównie z kabekaesu - broni sportowej. Zainteresowanym udostępniano broń nietypową - Mosberg (broń gładkolufowa na kule albo śrut, popularna „pompka” policyjna) i broń osobistą (tetetka 33, P-83 i Glauberyt-pistolet maszynowy). Survival wiązał się z zajęciami w terenie (w tym 3 noce „bytowania” w trudnych warunkach - młodzież nocowała w lesie w przygotowanych własnoręcznie szałasach). Dzięki temu, że survival prowadził instruktor wspinaczki Ireneusz Waluga, nie zabrakło elementów tej dyscypliny. W terenoznawstwie prowadzono bieg na orientację i uczono pracy z mapą. Młodzież ćwiczyła też udzielanie pomocy w nagłych wypadkach drogowych i innych (opatrywanie ran, tamowanie krwawienia, unieruchamianie złamań i rozpoznawanie urazów). Zdarzały się sytuacje humorystyczne. Na jednym ognisku chłopak nosił dużą makietę pocisku jako karę od dowódcy. Później nosił ją dalej, dowcipkując, że to jego dziecko. Jak je postawi to się mu ubrudzi - opowiada Bieda.

Zajęcia prowadzili specjaliści, m.in. Radosław Michalski, który przyjechał tu aż z Łodzi. Aby umożliwić tzw. pozoracje wypadków (w różnym terenie i różnych porach dnia a nawet nocy) wypożyczono karetkę pogotowia. Nasza kadra to głównie nauczyciele, ale w sytuacji kiedy potrzebujemy konkretnego instruktora wymagamy pełnych uprawnień, np. strzeleckich. Minimum to ukończony kurs wychowawcy kolonijnego - wylicza komendant obozu.

W okresie letnim Śląskie Kuratorium Oświaty organizuje i dofinansowuje trzy podobne obozy. Oprócz Kuźni Raciborskiej w Porąbce i Wiśle. Z tych trzech ten jest najbardziej specjalistyczny. Jeśli ktoś tutaj przyjeżdża, to wie, że się przykładamy a szkolenia są na odpowiednio wysokim poziomie - sądzi komendant Bieda. O popularności miejsca świadczą losy życiowe uczestników. Są tacy, którzy jeżdżą do Kuźni już kilka lat i z uczestników stali się opiekunami. Andrzej Bieda zaczął w roku 1987, na praktyce studenckiej i teraz jest tutaj już siedemnasty raz. My się bardzo przyzwyczailiśmy do Kuźni i przyjeżdżamy tu z przyjemnością. Lubimy ludzi i lubimy to miejsce. Pomagają nam burmistrz i dyrektor MZO - mówi w imieniu kadry wychowawców komendant.

Niestety przyszłość obozu nie jawi się w kolorowych barwach. Problemy stwarza ustawa o zamówieniach publicznych. Narzuca tryb postępowania według przetargowej procedury. Nie wiadomo czy Kuźnia wygra w niej z konkurentami. Dla nas nie jest to takie korzystne. My tu znamy teren i ludzi. Bez problemów dogadujemy się w miejscowym Nadleśnictwie, gdzie już nas znają i niezbędne pozwolenia mamy od ręki. Tak samo jest z policją. Teraz w Kuźni nas akceptują, choć lata temu bywało trudno. Kłopoty miewaliśmy z niektórymi „wyrostkami”. Według mnie to atrakcja i odmiana dla miejscowości - sądzi Andrzej Bieda.

(ma.w)