Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (585) Data wydania: 25.06.03

Rowerem po lasach

Miłośnicy rowerowych wędrówek mogą już korzystać z nowej ścieżki rowerowej po lasach rudzkich. Jest najnowocześniejszą w województwie śląskim.
Rowerzyści od dawna gromadnie odwiedzają lasy rudzkie. Ścieżka wychodzi więc naprzeciw ich oczekiwaniom. Rudy i okolice są bowiem bardzo atrakcyjnym terenem dla uprawiania turystyki i rekreacji. Niestety, praktycznie od wiosny do późnego lata, z powodu zagrożenia pożarowego, nie można okresowo wchodzić do lasów. Zamknięte dla ludzi jest pożarzysko przy Kuźni Raciborskiej, odbudowane po pamiętnym pożarze z 1992 r. To ogranicza możliwości wędrówek turystom.

Lasy te tymczasem kryją wiele ciekawych okazów fauny i flory, zabytki kultury materialnej (np. kamień upamiętniający miejsce, w którym w XVIII w. odstrzelono ostatniego tutejszego niedźwiedzia), uroczyska, czy nawet nowoczesne punkty ochrony przeciwpożarowej. Chcemy pokazać ludziom tę skarbnicę, tak by obejrzeli najbardziej reprezentatywne miejsca i zdobyli jak najwięcej wiadomości, czemu mają służyć informacje na specjalnych tablicach - mówi nadleśniczy Zenon Pietras. Niemałe znaczenie mają względy bezpieczeństwa. Ruch turystyczny na wytyczonej ścieżce jest pod kontrolą.

Łączna długość trasy wynosi 16 km. Zaczyna i kończy się w Rudach, tuż przy zabytkowym pocysterskim zespole klasztorno-pałacowym. Wiedzie w stronę Brantolki i potem na północ, w kierunku Kotlarni. Na północnym-zachodzie zahacza częściowo o pożarzysko.

Wytyczenie ścieżki kosztowało 42 tys. zł. Pieniądze wyłożyły Wojewódzki i Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Nadleśnictwo. Przygotowano też foldery, które zostały wydrukowane w nakładzie 2 tys. egzemplarzy (będzie je można nabyć za symboliczną opłatę) i specjalne tablice informacyjne. Tablice, co ważne, opatrzone są kolorowymi zdjęciami i wykresami. Są przez to bardzo czytelne i z pewnością zaspokoją ciekawość wszystkich cyklistów.

Tablice tematyczne nie tylko opisują historię ciekawych miejsc i zawierają dane o okazach fauny i flory, ale i omawiają kwestie gospodarki leśnej oraz ochrony przeciwpożarowej. Ich tytuły, to m.in.: dlaczego las jest taki ważny, ile mamy lasów w Polsce, sposoby gospodarowania w lesie, drzewa leśne, rola mrówek w ekosystemie, zbiornik wodny, stare drzewo, wielki pożar z 1992 r., owady w lesie, pułapki feromonowe, cystersi i ich wpływ na rozwój regionu, wieża obserwacyjna „Borowiec”, nisze pokarmowe ptaków, gospodarka łowiecka, pielęgnowanie lasu, uroczysko „Orły”, ochrona lasu, paśnik, selekcja genetyczna w leśnictwie, dary lasu, przebudowa drzewostanu, budowa geologiczna, ochrona gatunkowa roślin, grzyby, mikoryza, fragment historycznej drogi leśnej, uroczysko „Dziewcze groby”, powalone drzewo, cięcia pielęgnacyjne i uprawy.

(waw)