Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (574) Data wydania: 09.04.03

Samoobrona o hipermarkecie

Panie Prezydencie!

Wydaje się, że ostatnie Nowiny Raciborskie artykułem „Mocne strony Kamienioka” zapowiedziały koniec dyskusji na temat hipermarketu. Pan prezydent w większość w radzie znaleźli wspólny język. Zamknięcie debaty prasowej kolejny raz dowiodło, że „...kto zawsze ma rację”. „Marketowa koalicja” starannie uwypukliła plusy a zarazem niezbędność inwestycji, zgodnie z maksymą „sztuka polityki w demokracji polega na takim postępowaniu, aby naród uwierzył, że rządzi” (Latzrus). Bo czymże innym było posłużenie się starym porzekadłem „Kto pyta nie błądzi” i puszczenie ankiety o odcieniu referendalnym, wszak umiejętność zadawania pytania i sposobu odpowiedzi pozwala mieć pewność wyniku.

Podobno skorzystanie z prognozy Biura Rozwoju Regionalnego ma mieć druzgocącą oponentów wymowę. Ja pozostaję jednak sceptykiem, gdyż mam obawy, że „za pieniądze ksiądz się modli”, więc kto płaci ten wymaga!

Ponadto w Polsce mamy obecnie najwięcej wszelakiej maści wróżbitów, bądź mądrzej zwanych futurologami. Nasza dzika transformacja ustrojowa nie ma nigdzie odpowiednika i obawiam się, że większość opracowań sprowadza się do wróżenia z fusów, z dostarczonej przez zleceniodawcę kawy!

Myślę, że uczciwym a zarazem najbardziej wiarygodnym byłoby określenie skutków dla miasta dotychczasowej marketyzacji i udostępnienie wyników raciborzanom przed referendalną ankietą.

Wydaje mi się, że zainteresowanie mieszkańców Raciborza wzbudziłby bilans po wcześniejszym otwarciu kolejnych sklepów wielkopowierzchniowych:
1. Przychodów stałych budżetu
2. Poziomu zatrudnienia
3. Udział w ofercie sprzedaży: produktów z terenu Raciborszczyzny, produktów z regionu, produktów krajowych. Przecież bez patriotyzmu lokalnego nie ma narodowego! A skutki są łatwe do określenia, wynikają z dokumentacji a nie przewidywań! Najmniej poważym argumentem jest przymus „sąsiedzki” Krzanowic!  Co robią rajcy i władze powiatu?! Oni są reprezentantami Raciborszczyzny i orędownikiem interesów wszystkich mieszkańców powiatu. Władze powiatowe winny być rozjemcą i mediatorem przy sprzecznych interesach gmin, bowiem „gdzie dwóch się bije, tam market skorzysta!”. W zastraszający sposób kurczą się zasoby komunalne miasta, każda władza ma ambicje jak najwięcej sprzedać a „po nas choćby potop?”. Myślę, że inwestycje miejskie powinna cechować troska o jak najkorzystniejsze, długofalowe skutki dla życia mieszkańców, o zapewnienie stałych dochodów kasie miejskiej kolejnych władz. Przecież to partykularyzm i efekciarstwo - wydać żeby się pokazać?! Nie wspomnę zastrzeżeń ekologów, bowiem oni rzeczowo i w miarę wyczerpująco przedstawili przeciwskazania lokalizacji. Życzę sukcesów w zaspokajaniu potrzeb i ambicji mieszkańców.

Powiatowa Rada Programowa  Samoobrona RP w Raciborzu
Przewodniczacy Rady Powiatu
Konrad Paciorek