Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (531) Data wydania: 05.06.02

Dom z sarkofagiem

Obok Tworkowa, Bieńkowic, Bolesławia i Zabełkowa, krzyżanowicki dom pogrzebowy jest już piątym, który posiada sarkofag chłodniczy do przechowywania zwłok. Wszystkie te urządzenia, zgodnie z decyzją rady, zakupione zostały z pieniędzy gminy. Władze samorządowe w ten sposób partycypują w kosztach budowy lub adaptacji odpowiednich obiektów i pomieszczeń na cele domów pogrzebowych.
 
W Krzyżanowicach na takie miejsce wykorzystano dotychczasowe pomieszczenie gospodarcze, znajdujące się w przybudowanej części kościoła. Prace adaptacyjne - jak wyjaśnił ks. proboszcz Jerzy Witeczek - rozpoczęły się w połowie listopada ub.r., a zakończono je w styczniu. Sponsor, który wcześniej dla kościoła ufundował zegary, przeznaczył na nasz dom pogrzebowy 5 tys. marek, pozostałe koszty pokryła parafia.
 
Przykościelny dom pogrzebowy wyłożony został kafelkami i boazerią, a znajdujący się tam sarkofag chłodniczy może pomieścić dwie trumny. Ścianę zdobi piękny drewniany krzyż. Umieszczony na nim cierpiący Chrystus przeniesiony został z miejscowej nekropolii. Ważąca ok. 50 kg figura była zbyt ciężka i trzeba było na cmentarzu zastąpić ją inną - wyjaśnia ksiądz proboszcz. Niektóre prace, jak np. malowanie czy założenie boazerii wykonała we własnym zakresie Rada Parafialna wspólnie z mieszkańcami. Sami parafianie obsługują też specjalny wózek, którym przewozi się trumnę.
 
Dom pogrzebowy szczególnie jest przydatny, gdy mamy do czynienia z małymi mieszkaniami lub blokami. Do czasu jego powstania mieszkańcy swych zmarłych trzymali w domu lub umieszczali u sióstr w przyklasztornej kaplicy cmentarnej - tłumaczy ks. Jerzy Witeczek. Uroczyste otwarcie połączone z poświęceniem nowego obiektu nastąpiło podczas pierwszej odbywającej się tam uroczystości pogrzebowej.
 
Przystosowanie pomieszczenia przy kościele było zdecydowanie tańszym przedsięwzięciem niż budowa nowego domu pogrzebowego. Być może jednak w przyszłości, gdy wprowadzone zostaną nowe unijne zasady trzeba będzie, tak jak na Zachodzie wybudować kaplicę na cmentarzu - przyznaje ks. Jerzy Witeczek.

(os)