Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (518) Data wydania: 06.03.02

Wspomnienie artysty

Do końca marca można oglądać obrazy Józefa Olendra zebrane w budynku ekspozycyjnym raciborskiego Muzeum. Otwarcie wystawy malarskiej nieżyjącego już raciborzanina odbyło się w piątek, 22 lutego.

Urodził się w 1931 r. w Bogdanówce na Ukrainie. Kiedy dobiegała kresu II wojna św., Józef Olender, wówczas licealista, postanowił za namową nauczycielki plastyki zainteresować się sztuką. Był jedynym utalentowanym plastycznie członkiem rodziny. Co więcej, w 1958 r. ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dwa lata później zamieszkał w Raciborzu. Tu rozpoczął współpracę z muzeum, w którym zainicjował ognisko plastyczne. Był jednym z pierwszych profesjonalnych artystów plastyków na Raciborszczyźnie. W 1965 r. przeszedł na rentę. Do tego okresu powstało niewiele jego prac. Zresztą większość z nich pozostała w archiwum ASP. Pod koniec lat sześćdziesiatych Józef Olender już coraz rzadziej sięgał za pędzel i blejtramę.
 
Można powiedzieć, że okres, jego twórczości był stosunkowo krótki. Tworzył zaledwie ponad siedem lat, bowiem cierpiał na poważną chorobę, która powoli wyniszczała jego organizm. Zmarł w 1974 r. Tuż po jego śmierci, w raciborskim muzeum wyeksponowano część jego prac.Wystawa, którą można obecnie oglądać w murach tej placówki, jest czwartą z kolei zorganizowaną w Raciborzu. Wcześniej wystawiał również swoje prace w Opolu i Krakowie.
 
Jak podaje Piotr Olender, syn artysty, w sumie spod jego pedzla powstało około stu prac. Zajmował się głownie malarstwem olejnym. Sporadycznie też rysował węglem. Tematyka jego dzieł jest dosyć różnorodna. Chętnie malował cykle sportowe, akty i martwe natury. Na wystawę przyszły również osoby, które wcześniej nie znały mojego ojca. Jednak po obejrzeniu jego prac, od razu rozpoznały szkołę krakowską oraz pewne podobieństwa do Makowskiego i malarstwa holenderskiego - tłumaczy Piotr Olender.

E.Wa