Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 Data wydania: 26.01.16
Czytaj e-gazetę

KRUS odpowiada na pytania czytelników e-mail: agro@nowiny.pl

Opowiada Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki 

5 stycznia tego roku urodziłam córkę. Od 11 stycznia ubezpieczyłam się w KRUS na wniosek, ponieważ posiadam gospodarstwo poniżej 1 ha przeliczeniowego. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

Tak. Od 1 stycznia 2016 r. osoba, która jest objęta ubezpieczeniem na wniosek w pełnym zakresie, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego bez wymaganego przed porodem rocznego okresu ubezpieczenia. Obecnie nie ma też wymogu, aby rodzic dziecka podlegał ubezpieczeniu w dniu urodzenia dziecka. Jeśli osoba zostanie objęta ubezpieczeniem po dniu urodzenia się dziecka, zasiłek macierzyński przysługuje nie wcześniej niż od dnia objęcia ubezpieczeniem.

Moja żona 2 stycznia 2016 r. urodziła dziecko. Jest ubezpieczona w KRUS. Wniosek o zasiłek macierzyński złożyła 10 stycznia. Od kiedy i przez jaki okres będzie miała wypłacany ten zasiłek? Jaka jest miesięczna kwota tego zasiłku?

Żona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed okres 52 tygodni (364 dni) od dnia porodu, tj. od 2 stycznia 2016 r. do 30 grudnia 2016 r. Od 1 stycznia 2016 r. zasiłek macierzyński wynosi 1000 zł miesięcznie. Kwotę zasiłku macierzyńskiego przysługującego za niepełny miesiąc (w tym wypadku za styczeń i grudzień 2016 r.) ustala się proporcjonalnie do ilości dni, za które przysługuje zasiłek.

Urodziłam córkę 1 grudnia 2015 r. i w grudniu ubiegłego roku pobrałam już z tego tytułu zasiłek macierzyński w KRUS, gdzie jestem ubezpieczona. W styczniu br. złożyłam wniosek o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego na podstawie nowych przepisów. W jakiej kwocie i przez jaki okres w 2016 r. przysługuje mi ten zasiłek?

Zasiłek ten zostanie Pani przyznany w wysokości 705 zł miesięcznie od 1 stycznia do 28 listopada br., a więc przez okres brakujący do 52 tygodni licząc od dnia urodzenia dziecka. Za listopad 2016 r. otrzyma Pani kwotę 658 zł (kwota ta wyliczona jest proporcjonalnie do ilości dni, za które przysługuje zasiłek).

11 listopada 2015 r. urodziło mi się dziecko. W grudniu 2015 r. pobrałem zasiłek macierzyński z KRUS, gdzie wraz z żoną jesteśmy ubezpieczeni. Chcę wystąpić do KRUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na podstawie znowelizowanych przepisów. Czy będę miał do tego zasiłku prawo?

Ubezpieczony rolnik (ojciec dziecka) nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. Prawo do zasiłku macierzyńskiego miałaby ubezpieczona matka dziecka, gdyby wystąpiła z wnioskiem o przyznanie takiego zasiłku. Wniosek o zasiłek macierzyński należałoby złożyć do 1 kwietna 2016 r. (w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów), w celu przyznania tego zasiłku od 1 stycznia 2016 r. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Wraz z małżonką ubezpieczony jestem w KRUS. 10 grudnia 2015 r. urodziło nam się dziecko. W 2015 r. nie występowaliśmy z wnioskiem o zasiłek macierzyński. Czy można złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego w styczniu 2016 r. i czy zostanie on przyznany?

Ubezpieczona w KRUS matka dziecka do 1 kwietnia 2016 r. powinna złożyć wniosek o zasiłek macierzyński. Nabędzie wtedy prawo do tego zasiłku w kwocie 1000 zł od 1 stycznia 2016 r. przez okres 52 tygodni, licząc od dnia urodzenia dziecka, tj. do 7 grudnia 2016 r.

Pytanie 6. Jestem ubezpieczona w KRUS. W listopadzie 2015 r. urodziłam dziecko, a w grudniu pobrałam zasiłek macierzyński w KRUS. W styczniu tego roku chciałabym jeszcze złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na podstawie znowelizowanych przepisów. Od grudnia 2015 r. przebywam na zasiłku chorobowym. Czy należy mi się zasiłek macierzyński?

Tak. Od 1 stycznia 2016 r. przysługuje Pani zasiłek macierzyński przez okres 364 dni (52 tygodnie) licząc od dnia urodzenia dziecka. Niestety od 1 stycznia 2016 r. osobie ubezpieczonej uprawnionej do zasiłku macierzyńskiego, nie przysługuje wypłata zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, zarówno w podstawowym, jak i w przedłużonym okresie (zmiana przepisów). Okres niezdolności do pracy jest traktowany jako okres niepłatny, ale podlega zliczeniu do jednego okresu zasiłkowego.