Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 Data wydania: 17.11.15
Czytaj e-gazetę

Sołtysi naszych wsi

Sołtysi naszych wsi

Powiat raciborski: Jan Stanek, sołtys Rudy

Pracował w Rafamecie, początkowo jako ślusarz, potem jako brygadzista, a następnie mistrz, jeżdżąc na montaże obrabiarek po Europie, np. do Hiszpanii, Francji, Anglii, Rosji. Po powodzi w 1997 r. przeszedł na emeryturę i natychmiast podjął się sołtysowania. Przez trzy kadencje był radnym. Dziś jest jednym z najstarszych samorządowców w gminie Kuźnia Raciborska. Żona Gertruda pomaga mu przy uroczystościach organizowanych w sołectwie. Ma dwie córki i czterech wnuków.

Pierwszą inwestycję jakiej się podjąłem był wodociąg, następnie oświetlenie dróg, świetlica, boisko oraz park. Mam prężną Radę Sołecką. Wybudowaliśmy piękną remizę OSP wraz z garażami. Co roku odbywa się festyn letni na boisku oraz Dzień Seniora. Przed dwoma laty organizowaliśmy dwudniowe dożynki gminno-parafialne z mszą i zabawą. Kiedy trzeba sam biorą kosę i wykaszam teren sołectwa. Problemem pozostają drogami, które burmistrz obiecał nam naprawić.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski: Maria Kachel, sołtys Witosłowic

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Polskiej Cerekwi, mąż pracuje za granicą, mają jednego syna, który studiuje na Politechnice Opolskiej. Interesuje ją literatura, być może ze względu na charakter pracy, choć w bibliotece nigdy nie przeczytała żadnej książki. Lubi rozczytywać się w różnej tematyce pod warunkiem, że książka jest ciekawie napisana. Po pracy zajmuje ją dom i ogródek.

Sołtysem jestem trzecią kadencję. Dzięki funduszowi sołeckiemu mogliśmy zainwestować w remont i utrzymanie świetlicy oraz placu zabaw dla dzieci. W przyszłości planujemy większy remont kuchni. W ubiegłym roku wymieniliśmy instalację elektryczną w świetlicy. Organizujemy też imprezy w wiosce, jak np. ostatnio oktoberfest. Co cztery lata odbywają się u nas dożynki parafialne. Mamy też kaplicę wiejską po kapitalnym remoncie, ze środków zebranych przez mieszkańców, a na ten rok z zysku z dożynek postanowiliśmy wymienić w niej okna.

Powiat głubczycki: Jadwiga Kowalczykowska, sołtys Sułkowa

Jadwiga Kowalczykowska – emerytowana nauczycielka przedmiotów ścisłych, przez prawie 30 lat pracowała w szkole w Baborowie, jest zamężna ma dwoje dzieci i jedną wnuczkę. Od początku pracy w szkole udzielała się społecznie.

Organizowałam wycieczki dla dzieci, prowadziłam spółdzielnię uczniowską. Sołtysem jestem czwartą kadencję, przez dwie kadencje byłam radną miejską w Baborowie. Na emeryturze zajęłam się działalnością na rzecz wioski. Na początku były półkolonie i zimowiska dla dzieci. Potem podjęliśmy się gruntownego remontu świetlicy. Założyliśmy Stowarzyszenie Miłośników Sułkowa, którego jestem wiceprezesem. Organizujemy m.in.: Dzień Babci, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, dożynki, od kilku zaś lat „Bieg po zdrowie z Ireną” (Czutą-Pakosz – mistrzynią świata w biegach górskich, pochodzącą z Sułkowa) oraz wieczornice poświęcone badaczowi języka śląskiego z Sułkowa, dr. Feliksowi Steuerowi.