Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

"Nauczyciel nie może być kumplem uczniów". Trzy pytania do Iwony Miler

14.10.2021 08:02 | 4 komentarze | juk

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, który jest świętem nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Z okazji tego dnia pytamy dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. Iwonę Miler m.in. o to jaki powinien być współczesny nauczyciel.

"Nauczyciel nie może być kumplem uczniów". Trzy pytania do Iwony Miler
- Nauczyciel powinien być także konsekwentny w swych działaniach i dawać dobry przykład uczniom - mówi nam dyrektor wodzisławskiego PODN-u Iwona Miler.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie trudności musi pokonać nauczyciel obecnych czasów?
- Nauczyciele borykają się z wieloma problemami. Można tutaj wymienić np. biurokrację, jaką się ich obarcza. Dzienniki, programy wychowawcze, programy profilaktyczne, badania kompetencji, ewaluacje, opinie, dostosowania do specjalnych potrzeb edukacyjnych itd. Tego jest naprawdę dużo. Warto też zwrócić uwagę, że zmienia się młodzież i rzeczywistość szkolna, które w jakimś stopniu są wyzwaniem dla nauczycieli, bo muszą porzucić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i dostosować się do nowej sytuacji. Czas pandemiczny odcisnął również piętno na uczniach w zakresie m.in. umiejętności interpersonalnych. Na nauczycieli spadł obowiązek odbudowania relacji międzyludzkich, reintegracji szkolnej.

Jakimi cechami powinien się charakteryzować współczesny nauczyciel?
Taki człowiek musi ten zawód lubić, co za tym idzie, musi też lubić dzieci, młodzież i chętnie z nimi pracować. Wykazywać się w stosunku do nich empatią i zrozumieniem. Co ważne, nauczyciel powinien być życzliwie nastawiony do uczniów, ale nie może być ich kumplem. Czas pandemiczny pokazał także, że umiejętności i wiedza psychologiczna w pracy z uczniami są bardzo potrzebne. Uwidocznił, że pedagodzy muszą posiadać także umiejętności informatyczne i komputerowe. Współczesny nauczyciel musi też być bardzo elastyczny. Zmieniająca się podstawa programowa w szkołach i kolejne reformy oświaty wymagają od nauczycieli stałego doskonalenia i dostosowania się do obecnej sytuacji. Nauczyciel powinien być także konsekwentny w swych działaniach i dawać dobry przykład uczniom.

Kiedyś zawód nauczyciela był prestiżowy, dziś nieco etos nauczycieli upada. Czym jest to spowodowane?
- Warto zwrócić uwagę, że środowisko nauczycieli jest w dużej mierze sfrustrowane. Obserwujemy coraz mniej chętnych, którzy podjęliby pracę w szkołach. Sporo elementów składa się na obniżenie prestiżu zawodu nauczyciela w naszym kraju. Jednym z nich zapewne jest niski poziom płac, ale także niekorzystny obraz zawodu nauczyciela w mediach społecznych, ograniczany do obowiązkowych 18 godzin dydaktycznych w tygodniu i 2 miesięcy wakacji. Mam nadzieję, że w przyszłości zmieni się nastawienie do tego zawodu, ponieważ „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Rozmawiała Justyna Koniszewska

Zobacz także: