Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Sierżant z Raciborza na czele gangu. Rabował Ukraińców na autostradach

20.07.2021 18:00 | 7 komentarzy | acz

Nawet dwanaście lat więzienia grozi policjantowi z Raciborza, który stał na czele grupy, która okradała Ukraińców w rejonie autostrady A4. Jej członkowie podszywali się pod policjantów, zastraszali bronią i gazem obcokrajowców.

Sierżant z Raciborza na czele gangu. Rabował Ukraińców na autostradach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jesienią ubiegłego roku na jedną z komend w województwie małopolskim zgłosił się obywatel Ukrainy, który na autostradzie przekazał policjantom złotówki, dolary i euro o wartości ponad dwudziestu tysięcy złotych. Szybko okazało się, policjanci, którzy odjechali z pieniędzmi, byli przebierańcami. Kilka tygodni później małopolska policja otrzymała kolejne zgłoszenie od obywatela Ukrainy, który poinformował o próbie odebrania pieniędzy przez trzy osoby, przedstawiające się jako policjanci. Również w rejonie autostrady A4.

- Sprawcy byli zawsze ubrani po cywilnemu, tylko w jednym przypadku, jeden z nich miał maseczkę z napisem policja. Posiadali przy sobie elementy policyjnego wyposażenia jak broń czy kajdanki - mówi nam prokurator Mieczysław Sienicki z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Grupa dopuściła się jeszcze kilku prób zarekwirowania pieniędzy. – Za każdym razem mechanizm był podobny. Mężczyźni informowali, że pieniądze, które posiadają przy sobie Ukraińcy, mogą był fałszywe. Rekwirowali je celem sprawdzenia ich autentyczności – mówi prokurator.

Część z Ukraińców podejrzewała oszustwo i nie chciała oddawać pieniędzy. Wtedy policjanci stosowali przemoc i gaz, grozili również przedmiotem przypominającym broń palną. Tym samym wyczerpali znamiona przestępstwa rozboju, za co grozi nawet 12 lat więzienia. Kiedy zaczęto podejrzewać, że w grupie może działać prawdziwy policjant, w sprawę włączyło się Biuro Spraw Wewnętrznych (policja w policji) Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Tu trzeba oddać BSW, że policja sama namierzyła i wyłuskała sobie sprawców. Robiąc doskonałą robotę – mówi prokurator.

Wkrótce policjanci zatrzymali całą trójkę - Marcina P., Antoniego M. i Sebastiana C.. - To stosunkowo młodzi ludzie, w wieku około trzydziestu lat. Niemal rówieśnicy. Znali się z dzieciństwa, właściwie z jednego podwórka w Raciborzu - mówi nam prokurator Mieczysław Sienicki.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Marcin P. to prawdziwy policjant. Podczas napadów na Ukraińców pracował w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu. Jak ustaliliśmy, do Raciborza trafił z jednostki ościennej kilka lat temu. Służył w stopniu sierżanta, w wydziel prewencji. Był policjantem pracującym „na ulicy”. Wszczęto wobec niego postępowanie wydalenia ze służby. Cała trójka mężczyzn została aresztowana. Grozi im do 12 lat więzienia.

(acz)